
Ľudia si často mylne myslia, že zásuvka s prepäťovou ochranou, ktorú si kúpia v obchode, na ochranu ich elektroniky stačí. V skutočnosti je však takáto ochrana pred prepätím, najmä pred silnými impulzmi spôsobenými bleskami, nedostatočná. Účinná ochrana (nielen) pred atmosférickým prepätím si vyžaduje komplexné viacstupňové riešenie, tzv. koordinovanú prepäťovú ochranu.
Koordinovaná ochrana a jej význam
Koordinovaná prepäťová ochrana je komplexný systém, ktorý chráni elektronické zariadenia pred poškodením spôsobeným prepätím. To môže vzniknúť v dôsledku úderu blesku alebo porúch v elektrickej sieti. Tento viacstupňový systém postupne znižuje deštruktívne prepätie na bezpečnú úroveň, čím chráni vašu elektroniku a predlžuje jej životnosť. V praxi sa stretávame s trojstupňovou prepäťovou ochranou.
Stupne prepäťovej ochrany
Zvodiče prepätia I. triedy (hlavná ochrana)
Slúžia na zníženie napätia medzi vodičmi na úroveň 4 kV. Ide o najhrubšiu formu ochrany, ktorá sa inštaluje čo najbližšie k miestu, kde elektrické vedenie vstupuje do budovy, aby sa zachytili a odklonili veľké impulzy ešte predtým, ako sa rozšíria do elektroinštalácie – inštaluje sa do hlavného elektrického rozvádzača budovy.
Samotné zníženie na 4 kV nie je dostatočné pre citlivé elektronické zariadenia, preto je potrebná ďalšia koordinovaná ochrana nižších stupňov.
Zvodiče prepätia II. triedy (stredná ochrana)
V podružných rozvádzačoch, bližšie k jednotlivým okruhom, sa potom nachádzajú zvodiče prepätia II. triedy, ktoré znižujú napätie medzi vodičmi na úroveň 2 kV. Podobne ako zvodiče predchádzajúcej úrovne, aj oni chránia elektrické zariadenia pred atmosférickým prepätím, ktoré preniklo cez ochranu Typu I., no navyše aj pred prepätím spôsobeným spínaním.
Zvodiče prepätia III. triedy (jemná ochrana)
Pre citlivé elektronické zariadenia, ako sú počítače, televízie alebo inteligentné spotrebiče, je najvhodnejšia prepäťová ochrana triedy III. Tá znižuje napätie medzi vodičmi na 1,5 kV, pričom sa inštaluje priamo v zásuvkách alebo predlžovacích kábloch – tak, aby bola čo najbližšie k zariadeniu, ktoré má chrániť. Najefektívnejšie je, ak je umiestnená do vzdialenosti maximálne 5 metrov.
Ak je ochrana správne nastavená, impulz (blesk, ktorý zasiahne blízke vedenie) sa bezpečne odvedie do zeme a vaša elektronika ostane nepoškodená.