Záver novembra sa na Zvolenskom zámku bude niesť v duchu stredovekého a gotického umenia. V záverečnú novembrovú sobotu deti nahliadnu do sveta gotiky a stanú sa stredovekými maliarmi. V posledný štvrtok nadšenci umenia spoznajú gotickú expozíciu zámku. 

Sobotná bašta na zámku 25. novembra o 10.00 h v rámci podujatia Stredovekí maliari zavedie rodiny s deťmi do tajomného obdobia gotiky, v ktorom maľby šírili vieru a vdychovali život príbehom o svätcoch. Návštevníci sa dozvedia, akým spôsobom boli príbehy vyjadrované na obrazoch, ako sa pripravovalo drevo, z ktorého sa vyrábali oltáre, alebo aké materiály sa používali na výrobu farieb a čo je tempera. Počas stretnutia si návštevníci budú môcť vyrobiť vlastnú tabuľovú mapu, ktorá im zostane na pamiatku.

Kapacita je pätnásť detí. Vstupenky nájdete online, ale môžete ich zakúpiť pred začiatkom podujatia v pokladni Zvolenského zámku. Vstupné 3 € pre dieťa.

Program posledného jesenného mesiaca zavŕši prednáška s názvom Gotické umenie na Zvolenskom zámku, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 30. novembra o 17.30 h. S expozíciou gotického umenia oboznámi záujemcov o históriu kurátor Slovenskej národnej galérie Dušan Buran. Témou podujatia bude aj starostlivosť o stredoveké kultúrne dedičstvo Slovenska, kam spadá napríklad i nástenné maliarstvo a projekty ako Gotická cesta. Kurátor nezabudne predstaviť nového, pripravovaného sprievodcu, ktorý bude zoznamovať s expozíciami Zvolenského zámku.

Kurátor Dušan Buran vyštudoval dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a Technickej univerzite v Berlíne. Venuje sa najmä stredovekému sochárstvu a maliarstvu či otázkam muzeológie a pamiatkovej starostlivosti.

Vstupenky na podujatie je možné zakúpiť online alebo tesne pred ním v pokladni Zvolenského zámku. Vstupné 3,50 €.