Zabudnite na nudné školenia za kredity, v Komenského inštitúte vyrastiete. Komenského inštitút otvára dvere pedagógom, ktorí majú odvahu učiť lepšie.

Vo štvrtok 12. marca Komenského inštitút spustil prihlasovanie do piateho ročníka bezplatného programu pre pedagógov, ktorí nevzdali svoj sen učiť s chuťou, originálne, zábavne a s výbornými výsledkami. Ste učiteľka, učiteľ, riaditeľka, riaditeľ alebo študent či študent pedagogickej fakulty a máte nápad ako učiť lepšie? Prihláste sa do štvrtka, 30. apríla do Komenského inštitútu a získajte jedinečnú príležitosť zažiť výborné workshopy, inšpiratívne prednášky a stretnúť ľudí rovnakej krvnej skupiny.

Ročný bezplatný vzdelávací program pozostáva z týždňovej letnej školy, piatich víkendových workshopov a online stretnutí. Na začiatku štúdia si zvolíte tému svojho „pedagogického projektu“. Vďaka skúsenému lektorovi si pripravíte a načasujete projekt tak, ako ho budete vo svojej škole realizovať. Počas roka budete mať k dispozícii mentora, na ktorého sa môžete obrátiť s otázkami, keď sa neviete pohnúť ďalej. Myslite na to, aby bol váš projekt reprodukovateľný a mohol v budúcnosti pomôcť aj iným učiteľom.

Do Komenského inštitútu sa ročne dostane len 20 pedagógov. Rozhoduje pritom nielen samotný nápad projektu, ale aj ochota pracovať na sebe, experimentovať a prebúdzať vo svojich študentoch pocit slobody a osobnej zodpovednosti. Komenského inštitút poskytne každému účastníkovi aj grant.

„Učitelia v Komenského inštitúte sú pre mňa veľkou inšpiráciou. Mnohí prichádzajú po rokoch praxe a napriek tomu majú otvorenú myseľ, sú ochotní učiť sa a spoznávať moderné metódy a prístupy, ktoré následne prinášajú do svojich škôl, a tak menia školské komunity vo svojom okolí, čo je prvým krokom k reforme školstva zdola,“ hovorí koordinátorka programu Veronika Suváková.

ČO SA NAUČÍTE NA WORKSHOPOCH AJ MIMO NICH

Znie to síce jednoducho, no od nápadu k realizácii vedie občas kľukatá cesta. Chce to usporiadať si myšlienky a pripraviť poriadny projekt. Ten je polovicou úspechu. Preto na vás už počas leta čaká workshop s lektorom a koučom Tomášom Pešekom, ktorý vám poradí, ako na to. Ďalšou zaujímavou témou spoločného stretnutia je práca s osobnou silou. O nej bude hovoriť psychologička Sylvia Ondrisová, odborníčka na témy novodobého líderstva. Nebudú chýbať workshopy zamerané na rozvoj kritického myslenia s Ondrejom Gažovičom a Zuzanou Labašovou či stretnutia venované nenásilnej komunikácii s Adamom Čajkom.

S lektorom Robertom Čapkom budete diskutovať na témy modernej didaktiky a triednej a školskej klímy. Vymeníte si skúsenosti z oblasti spolupráce učiteľ – rodič a pomôžeme vám s metódami, ako efektívne riešiť konflikty v triede i v škole. Program prináša aj množstvo neformálnych stretnutí. Je miestom, kde nájdete podporu, načerpáte energiu, získate priateľstvá. Workshopy sa odohrávajú vo Vzdelávacom centre Zaježová na Zaježovských lazoch blízko Zvolena.

„Komenského inštitút? Megadávka inšpirácie, sila podpory, cesta zmeny,“ takto opísala svoju skúsenosť účastníčka aktuálneho ročníka Katarína Podolanová, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Považskej Bystrici. A Monika Gombošová zo základnej školy v Kremnici dodáva: „Nič lepšie a komplexnejšie som počas môjho vzdelávania zatiaľ nedostala.“

Vďaka finančnej podpore partnerov Nadačný fond Telekom, Nadácia Orange, Nadácia Eset a Poštová banka je štúdium v Komenského inštitúte zdarma.  Prihlásenie je možné prostredníctvom formulára na webstránke inštitútu.