Priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku pod názvom Metropolitan opera: Live in HD pokračujú aj v novom  roku. Tentokrát na plátnách budeme môcť sledovať Dievča zo Zlatého západu.

foto: commandopera.com

Populárna séria Metropolitan opera: Live in HD pokračuje už túto sobotu 8. januára o 18.45 h ďalším prenosom v Europa Cinemas. Na programe je  Pucciniho opera Dievča zo Zlatého západu (La fanciulla del West). Dej opery, ako napovedá názov, sa odohráva v období zlatej kalifornskej horúčky. Minnie, majiteľka saloonu Polka, sa zamiluje do banditu Remerezza, ktorého chráni ako pred mužmi zákona, tak aj pred zlatokopmi, čo vezmú zákon do vlastných rúk. V hlavnej úlohe v prenose vystúpi famózna americká sopranistka Deborah Voigt. Banditu Remerezza alias Dicka Johnsona bude spievať „železný“, a hlavne u našich západných susedov veľmi populárny tenorista, Marcello Giordani. Za dirigentským pultom bude stáť Nicolas Luisotti, sprievodkyňou prenosu bude hviezdna sopranistka Sondra Radvanovsky.

Do Metropolitnej v kovbojskom klobúku

Prenášaná bude inscenácia oceneniami ovenčeného režiséra Giancarla del Monaca z roku 1991. V tohtoročnej sezóne zaradila Metropolitná opera Dievča zo Západu do svojho repertoáru hlavne z dôvodu, že je tomu práve sto rokov, čo malo toto dielo v „Met“ svoju svetovú premiéru. Hlavnú úlohu vtedy spievali Emma Destinnová a Enrico Caruso. „Pri príležitostí tohtoročného stého výročia premiéry opery sa v Met v čím ďalej väčších počtoch objavujú diváci oblečení v kovbojských kostýmoch a s kovbojskými klobúkmi na hlavách,“ uviedol za  česko-slovenského distribútora  prenosov Martin Cikánek a dodal: „pokiaľ by túto výstrednosť chceli praktizovať diváci prenosov u nás, tak ich žiadame, aby si počas prenosu dali klobúky dole z hlavy a nebránili vo výhľade divákom sediacim za nimi.“

Banskobystričanom prináša neopakovateľný zážitok z Live in HD prenosu Metropolitnej opery multikino Europa Cinemas. Kompletný program prenosov na túto sezónu nájdete na jeho oficiálnej stránke.