Na svete sú pravdepodobne dva typy ľudí. Aspoň, čo sa keramiky týka. Tí, ktorí milujú akékoľvek keramické doplnky v domácnosti alebo na druhej strane tí, ktorí sú skôr fanúšikmi minimalizmu.

To znamená skôr interiér a exteriér s minimálnym množstvom doplnkov. My vás však v nasledujúcich riadkoch presvedčíme, že mať keramické doplnky v domácnosti ako súčasť vášho interiéru alebo exteriéru je jednoznačne dobrá voľba. Tu je hneď niekoľko dôvodov:

Keramika dodáva domácnosti štýl

Keramika sa hodí do úplne každej domácnosti. Ak by ste si mysleli, že sa napríklad hodí len ku klasickému štýlu bývania, nie je to celkom tak. Dodáva totiž štýl úplne každej domácnosti, a to bez ohľadu na to, či ide o moderný štýl bývania alebo klasický štýl bývania. Samozrejme, faktom zostáva, že je potrebné si vybrať vhodné keramické doplnky, ktoré sa ku danému štýlu bývania hodia.

Ak je vaša domácnosť zariadená skôr v modernom štýle, vyberajte si keramické doplnky z nádychom avandgardy alebo abstraktnosti. Ak je vaša domácnosť skôr v mediteránskom štýle, môžete si vybrať krásne keramické vázy a sošky v tvare zvierat či iných symbolík. Voľba je vždy na vás.

Keramické doplnky vypĺňajú priestor

Niekedy sa môže zdať, že vašej domácnosti jednoducho niečo chýba. A sú to práve doplnky, ktoré vytvárajú skvelý pocit domova. Samozrejme, rôznych doplnkov je na výber veľmi veľké množstvo, ale práve keramika je niečo, čo nikdy nepokazí dojem. Práve preto je taká obľúbená. Zároveň dodáva určitý pocit luxusu. Zaobstarajte si minimálne jeden druh keramiky do každej miestnosti a uvidíte, že z nich budete mať ihneď trochu iný pocit.

Keramika je tiež skvelý univerzálny darček

Ak neviete, čo darovať k rôznym sviatkom, práve keramikou nikdy nič nepokazíte. Ako uvádzame vyššie, takéto doplnky vždy vyzerali a budú vyzerať luxusne. Práve preto nimi potešíte úplne každého. Čo je však veľmi dôležité je zvoliť vhodný typ doplnku. Nie každému sa pochopiteľne páči úplne všetko.

Cena keramických doplnkov

Cena takýchto doplnkov sa odvíja predovšetkým od toho, o aký druh keramických doplnkov ide a aká zložitá je ich výroba. Ak sa jedná o komplikovanejšie a luxusnejšie doplnky, ich cena bude pravdepodobne vyššia, ale výsledný efekt stojí jednoznačne za to. Takýto dekoračný prvok vo vašej domácnosti však ostane už na stálo a bude mať vždy svoju hodnotu! Zaujímavé kúsky viete nájsť napríklad na cassia.sk.

Pôvod keramiky a materiál

Keď už spomíname samotnú keramiku, je dobré tiež uviesť, aký je jej pôvod. Máte svoje tipy? Keramika je zmes anorganických nekovových materiálov. Tá je potom spracovaná do požadovaného tvaru a vypálená vo vysokých teplotách. Vďaka tomu je následne nerozpustná vo vode a drží si svoj stály tvar. Tento materiál dokonca využívali aj naši predkovia ešte pred 10 000 rokmi pred naším letopočtom. Práve keramické remeslo tak patrí práve k tým najstarším na svete.

Keramika je v neposlednom rade vhodná nielen do interiéru, ale aj do exteriéru. Vytvorí nezameniteľný dizajn všade tam, kde takýto doplnok umiestnite. V exteriéri sa hodí napríklad na letnú záhradu, k záhradnému posedeniu či do záhrady. Vďaka týmto jednoduchým doplnkom dokážete pozdvihnúť úroveň vášho interiéru a exteriéru aj o niekoľko úrovní. Čo sa týka interiéru, hodí sa predovšetkým do kuchyne či do kúpeľne.

Potrebujete ďalšiu inšpiráciu? Pomôžte si týmto jednoduchým návodom, ktorý vám pomôže zvoliť si presne vhodný typ vášho doplnku. Ak máte domácnosť v modernom štýle, vyberajte si skôr doplnky v jednoduchých tvaroch a s hladkou glazúrou. K boho štýlu sa naopak hodí skôr prírodná úprava alebo jemná glazúra s prechodom. Pre škandinávsky štýl domácnosti je najlepší prírodný vzhľad alebo matná glazúra s textúrou. V neposlednom rade je tu glamour štýl a industriálny štýl. K tej prvej možnosti je ideálna kombinácia hladkej, matnej glazúry, prípadne zlaté detaily. Druhá možnosť zahŕňa zase skôr šedú glazúru a štruktúru podobnú betónu.

My keramické doplnky jednoznačne milujeme! A čo vy – vybrali by ste si?