Aj v Nemocnici AGEL Zvolen majú skúsenosti s utajovanými pôrodmi. Tieto bábätká počas prvých dní svojho života poznajú len láskavú náruč sestier na gynekologicko-pôrodníckom oddelení, keďže biologická matka sa ich vzdala.

Kým adopcia dieťaťa krátko po narodení je na Slovensku bežnou praxou už dlhé roky, celkom iným je utajený pôrod. Tie sa začali realizovať v Nemocnici AGEL Zvolen v roku 2013 a za tento čas sa „v utajení“ narodilo 16 detí. Dôvody, prečo sa tak matky rozhodli, hoci nikto po nich nepátral, sú rôzne. Zväčša však išlo o slabé sociálne pomery a neschopnosť matky poskytnúť dieťaťu základné podmienky na život. Utajený pôrod však neznamená, že je všetko anonymné. Identita matky je známa, ale zostáva utajená.

Dieťatko je po narodení označené len číslom a pri mene a priezvisku má označenie len XY. Osobné údaje matky sú vedené oddelene od zdravotnej dokumentácie, neskôr sa však dokumenty spoja do jedného, zapečatia sa a odovzdajú na Ministerstvo zdravotníctva SR. Otvorenie takto zapečatenej dokumentácie je však možné len na základe rozhodnutia súdu. Odovzdanie zapečatenej dokumentácie na ministerstvo je proces, ktorý prebehne až po 6 týždňoch od narodenia dieťaťa. Dovtedy má matka právo svoje rozhodnutie zmeniť.

Rovnako sa tak rozhodla aj mamička, ktorá nedávno vo zvolenskej nemocnici podstúpila utajený pôrod. Bábätko bolo v opatere tamojších sestier, ktoré sa o neho s láskou starali. Ešte v dovolenej lehote si to však mamička rozmyslela a o dieťatko prejavila záujem. Takéto rozhodnutie je ale skôr výnimkou ako pravidlom. Za roky, počas ktorých sa utajené pôrody vo zvolenskej nemocnici realizujú, zažili sestry a lekári na gynekologicko – pôrodníckom oddelení, ale aj z oddelenia neonatológie viacero príbehov.

Ak by si však niekto myslel, že rodička, ktorá sa svojho dieťaťa vzdáva, svojim správaním pôsobí inak ako tá, ktorá ho s láskou očakáva, veľmi sa mýli. Väčšina žien, ktoré sa totiž rozhodnú dieťa porodiť, ale nechcú si ho nechať, sa podľa slov našich zdravotníkov od iných rodičiek vôbec nelíši. „Ženy, ktoré prišli so žiadosťou o utajenie svojej osoby pri pôrode v danú chvíľu pôsobili vyrovnane,“ zalovila v pamäti Miroslava Budová, pôrodná asistentka zo zvolenskej pôrodnice, ktorá bola už pri desiatkach pôrodov. Pri utajenom pôrode sa dieťa nikdy nedozvie meno svojich biologických rodičov, pri klasickej adopcii sú biologickí rodičia známi.