Karanténna stanica vo Zvolene konečne stráca zlú povesť a to hlavne vďaka opatreniam, ktoré sa podstúpili, aby sa zabránilo neopodstatnenému utrácaniu zvierat. V týchto dňoch ale pracovníkov trápi nedostatok miesta pre zvieratá bez domova a málo záujemcov o ich adopciu.

Karanténna stanica vo Zvolene slúži na odchyt túlavých zvierat v okresoch Banská Bystrica a Zvolen a patrí pod správu mesta Banská Bystrica. Nespokojnosť občanov so službami karanténnej stanice a neochota jej bývalého vedenia spolupracovať s podobnými zariadeniami v okolí končila v minulosti mnohými sťažnosťami a pripomienkami. Napriek tomu, že kontrolami sa nezistili žiadne nedostatky, občania neprestávali posielať podnety s negatívnym stanoviskom. Mnohí z nich boli presvedčení, že sú porušované predpisy a že v karanténnej stanici sa bezdôvodne utrácajú zvieratá ešte pred uplynutím zákonom stanovenej lehoty, a to bez ohľadu na ich zdravotný stav, socializáciu či vek a utratením a neinformovaním občanov o ich prítomnosti v zariadení pomocou rozličných médií. Na sociálnej sieti facebook bola dokonca založená skupina protestujúca proti tomuto vedeniu a spôsobu chodu KS, ktorej členovia sústredene diskutovali o možnostiach jeho odvolania, či zmeny.

Po zmene vedenia mesta Banská Bystrica sa rozhodlo aj o zmene vedenia karanténnej stanice vo Zvolene, čo napomohlo lepšej spolupráci s občanmi, mestskou políciou, ale aj mestom ako takým. Podľa štatistík nebolo od dátumu tejto zmeny utratené ani jedno zviera.

Momentálne ale pracovníkov sužuje plný stav, kvôli ktorému už viac nemôžu prijímať ďalšie zatúlané zvieratá. Tulákov je stále viac, prázdne koterce sa veľmi rýchlo plnia a ľudí, ktorí majú záujem o psíka z útulku, či karanténnej stanice ubúda. Vedúca stanice M. Luptáková pripisuje momentálny stav nezodpovednosti ľudí, neinformovanosti občanov o podobných zariadeniach a predsudkom o zvieratách z karanténnej stanice vo Zvolene a to hlavne o ich zdravotnom stave, ktoré vznikli ešte pred jej príchodom do zariadenia. M. Luptáková sa k celej veci vyjadrila takto: „Ľudia by si mali dobre rozmyslieť, či na domáce zviera majú dostatok miesta, času a finančných prostriedkov. Mali by sa dostatočne informovať o vlastnostiach zvieraťa, či už to závisí od druhu plemena, ale opýtať sa aj samotného majiteľa, prípadne pracovníka, ktorý ho dobre pozná. Treba určite zvážiť, aké pohlavie by malo zviera mať a tak isto je veľmi dôležité zapojiť sa do kastračného programu, aby sa vyhlo nechcenému množeniu, pretože tieto mláďatá vo väčšine prípadov končia v zariadeniach ako je toto. Kastrácia vyrieši nielen problém nekontrolovaného množenia, ale vykastrované psy a feny strácajú záujem o opačné pohlavie a teda počas obdobia hárania menej utekajú od majiteľov, či z dvorov rodinných domov.“

Pomoc takýmto zariadeniam môže poskytnúť ktokoľvek. Pracovníkom pomáhajú aj deti a dobrovoľníci, ktorí chodia pravidelne psíkov venčiť, upratujú im ich dočasné príbytky, kŕmia ich a starajú sa o ich pohodlie. Vždy pomôže aj dobrovoľný príspevok či už finančný, alebo vo forme krmiva, obojkov, vodítok, matracov, zdravotníckeho materiálu a iných potrieb, ktoré by mohli pracovníci využiť pri práci so zvieratami. Jednou s najvzácnejších foriem pomoci je poskytnutie dočasnej opatery, kedy zvieraťu poskytnete príbytok vo svojom domove, kým sa nenájde záujemca o jeho adopciu a tým sa uvoľní miesto v útulku alebo karanténnej stanici ďalšiemu najdúchovi. Počas dočasnej opatery sú náklady spojené so zdravotnou starostlivosťou zvieraťa preplácané.

V týchto chvíľach sa ľudia po celom Slovensku a dokonca aj v Českej republike snažia pomôcť pracovníkom karanténnej stanice vo Zvolene inzerovaním psov a mačiek bez domova na sociálnych sieťach a inzertných portáloch. Vďaka tejto záchrannej akcii sa v posledných dňoch podarilo mnoho zvierat umiestniť do dočasných, ale aj trvalých domovov. „Ten pocit zadosťučinenia určite stojí za námahu. Veď zvieratá nám túto snahu oplatia svojou nekonečnou láskou a oddanosťou, ktorá sa nedá ničím nahradiť“ hovorí M. Luptáková.

Karanténna stanica je pre verejnosť otvorená utorok až piatok od 13:00 do 16:00 a cez víkendy doobeda po telefonickom, alebo mailovom dohovore. Kontakty nájdete priamo na webovej stránke stanice www.kszv.sk.