Kresťanská kapela eSPé, ktorá je súčasťou spoločenstva SP (Silné Posolstvo), vyráža na turné po šiestich slovenských mestách.

„Tento rok pôjde už o tretí ročník tour, ktorá je ústredným podujatím Godzone projektu, s tým, že Godzone projekt funguje celý rok, podujatiami po Slovensku. Tour je na tému “the ONE“ a chceme na nej hovoriť najmä o jedinečnosti človeka a o daroch a talentoch, ktoré súčasná generácia má. Veríme tomu, že keď sa tieto dary a talenty spoja do jedného diela, do jednoty v Kristovi, môže vzniknúť niečo absolútne nepremožiteľné v duchovnom svete, čo tento svet, hladný po láske a iných hodnotách, veľmi potrebuje,“ hovorí Julo Slovák, líder a manažér kapely eSPé,.o ústrednej myšlienke tohto podujatia.

Hudobná produkcia Godzone „the ONE“ tour je postavená na kapele eSPé, ale okrem nej sa predvedie aj mnoho iných hudobníkov – jednotlivcov, aj keď tento rok prvýkrát nevystúpi kapela Christallinus. Účastníkov čaká na podujatí tiež veľa nových tanečných, divadelných a video produkcií, ako aj príbehov a svedectiev.

Kresťanská kapela eSPé vznikla v roku 2003 na Sliači. Počas svojho pôsobenia musela prejsť mnohými personálnymi, štýlovými a technickými zmenami. Od rockovej gospelovej kapely sa svojou víziou priblížila k worship štýlu a dvakrát sa v nej vystriedali všetci hudobníci, okrem lídra kapely Jula Slováka. Od roku 2009 tvorí kapelu eSPé osem stabilných členov vo veku 18 – 25 rokov.

„Víziou tejto kapely bolo už od jej začiatku oslavovať a chváliť Boha. Nechceli sme iba robiť kresťanskú hudbu, nechceli sme iba hrávať koncerty, chceli sme viac.“, hovorí Slovák. Ich prvý album s názvom Chcem počuť Tvoj hlas (2005) bol však skôr volaním na Boha, aby mladým hudobníkom, ktorí ešte neboli pripravení odovzdať sa chvále, ukázal smer. O dva roky neskôr vydáva kapela eSPé albumy On (2007) a Prijmite moc (2007). „Tam už niektoré piesne “zaváňali“ takým worshipom, aký sme chceli robiť, ale myslím si, že ten štýl, ktorý sme chceli hrať, to čo nám Pán Boh dal ako úplne naj, čo sa týka chvály a robenia chvál, sa ukázalo až na albume Nekonečný (2009), dodáva líder kapely. Iba prednedávnom vyšiel kapele eSPé ich najnovší album s názvom Nestačí (2011) a momentálne má už na konte ďalšie dve nové piesne a na ďalšej pracuje.

„Texty píšem väčšinou ja, s tým, že urobím aj nejakú základnú melódiu a potom pieseň spoločne dotvárame. V každej jednej našej piesni je nejaký príbeh alebo svedectvo. Väčšinou piesne prichádzajú inšpiráciou, ktorú Boh dáva v rôznych situáciách a každá má svoj príbeh,“ rozpráva Slovák a dodáva, že hrávajú aj niekoľko prevzatých piesní: „Niektoré piesne preberieme zo zahraničia a preložíme ich, pretože občas cítime, že je to asi pieseň, ktorú by sme mali hrávať práve my a Boh nás k tomu vedie.“

Skupina eSPé hrala už takmer v každom väčšom aj menšom meste na Slovensku a kto už na nejaký ich koncert zavítal, vie, že vystupujú iba za dobrovoľné vstupné. „Hrávame približne 60 – 70 koncertov ročne, okrem iného sme hrali aj v Českej Republike, v Poľsku, v Maďarsku a vo Veľkej Británii, no napriek tomu sa naším hraním uživiť nedá, nie je to výnosné, snažíme sa iba finančne pokryť náklady, aby sme mohli fungovať na úrovni a rásť. Berieme to ako poslanie,“ hovorí Julo.

Kapela eSPé sa momentálne venuje príprave na projekt Godzone „the ONE“ tour, ktorá prebehne v šiestich slovenských mestách. Celá hudobná produkcia a tvorba nových piesní sa viaže na tento projekt a k ďalším piesňam sa kapela dostane asi až začiatkom nového roka.