Či už plánujete dovolenku v najbližšej dobe, alebo už myslíte na leto, tak naozaj, Slovensko môže predstavovať dobrú voľbu. Nejdeme na vás vyťahovať ošúchané výroky o tom, že treba zostať doma, lebo je to naše a slovenské.

Na dovolenku si predsa chodíme oddýchnuť a chceme si ju užiť, preto by mala aj za niečo stáť. A práve to vám chceme ukázať a zdôrazniť – že na Slovensku sú miesta, kde sa dajú užiť voľné chvíle a je jedno, či je to v zime, na jar alebo v lete. Naša domovina je totiž natoľko špecifická, že zaujme jednoducho v každom ročnom období. Poďte sa na to spolu s nami pozrieť.

Čo tak na Liptov?

Liptov je čarovným regiónom Slovenska. Za toto konštatovanie vďačí svojej lokalite, prírodným krásam i službám, ktoré ponúka. Zbystrite pozornosť najmä v prípade, ak nemáte radi masy a davy. V tomto má Liptov tiež čarovné postavenie – chodia tam turisti a je turisticky atraktívny, no nie tak preplnený. Ak rozmýšľate o dovolenke, tak navyše lacné ubytovanie zoženiete veľmi rýchlo, keďže možností priamo v Liptovskom Mikuláši, no aj v roztrúsených obciach okolo je naozaj dostatok. Poďme si teda priblížiť, kam by ste sa na Liptove mohli vybrať na výlet alebo turistiku.

Nevynechajte kontaktnú Zoo, Akvapark a Liptovskú Maru

Ak to má byť zážitková dovolenka na Slovensku s deťmi, mali by v nej byť atrakcie, ktoré sú vyslovene zamerané na našich najmenších. Takou atrakciou je jednoznačne kontaktná Zoo v Liptovskom Mikuláši. Kontaktná Zoo sa nachádza blízko pri obľúbenom akvaparku a kúsok od priehrady Liptovská Mara. Výlet si teda môžete nakombinovať z návštevy zoo, majestátnej vodnej nádrže i akvaparku. Ako z názvu vyplýva, v tejto zoo môžu prísť návštevníci do priameho kontaktu so zvieratami, ktorých tam žije cez 400. Samotnú Liptovskú Maru asi nemusíme bližšie predstavovať – druhá najväčšia vodná nádrž na Slovensku ohúri svojou veľkosťou i výhľadmi, aké ponúka. Je to naozaj ako také liptovské more.

Unikátny skanzen

V liptovskom regióne sa nachádzajú aj kultúrne, resp. historické pamiatky. Opäť sa vraciame k tomu, čo sme písali vyššie – v rámci jednej dovolenky môžete zažiť zábavu v akvaparku, prechádzku po vodnej nádrži, zoo, hory, lyžovanie, alebo aj návštevu skanzenu. Týmto skanzenom je Pribylina, alebo aj Múzeum liptovskej dediny. Skanzen Pribylina ponúka tradičné dobové domčeky i architektúru, vďaka čomu sa môžete preniesť v čase o niekoľko storočí dozadu. Nachádza sa neďaleko od Liptovského Hrádku, a je dobre dostupná autom i hromadnou dopravou.

Jedno z najmodernejších múzeí na Slovensku

Dovolenka by mala byť o zábave, no je dobré, ak je jej súčasťou aj nejaká vzdelávacia aktivita. Ak idete oddychovať s deťmi, je fajn dopriať im aj takýto zážitok. Ideálnou voľbou pri dovolenke na Liptove je Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Je to jedno z najmodernejších a zároveň najkrajších múzeí na Slovensku. Naviac, je interaktívne, čiže si v ňom môžete vypočuť zvuky prírody alebo sa môžete plaziť v jaskyni. Ak by ste nemali dosť, tak priamo v Liptovskom Mikuláši sa nachádza Galéria ILUSIA, v ktorej zrkadlá tvoria unikátnu optickú hru klamov. Opäť je to dobrá zábava aj pre tých najmenších. No a pokiaľ by sa vám veľmi zapáčilo v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva, môžete zaskočiť do Demänovskej jaskyne slobody alebo do Demänovskej ľadovej jaskyne. Tieto dve jaskyne patria nielen k pýcham Liptova, ale aj celého Slovenska, a aspoň raz za život by ste ich mali vidieť.

Dobrá dostupnosť

Na príklade Liptova vidíte, aká pestrá môže byť dovolenka na Slovensku. Jeden región ponúka jedinečné múzeum, galériu, jaskyne, možnosti na horskú turistiku či lyžovačku, no aj vodnú nádrž, akvapark a kontaktnú zoo. Všetko s dobrou dostupnosťou, či už autom alebo hromadnou dopravou. A ako sme vyššie spomenuli, aj s dostatočnými možnosťami ubytovania. Bude práve toto vaša najbližšia dovolenková destinácia?