Mesto Zvolen hľadá novú podobu svojej plavárne v architektonickej súťaži. Jej podmienky konzultovalo so Slovenskou komorou architektov, zverejňuje ju v slovenskom i európskom vestníku verejného obstarávania. Mesto komunikuje, že sa snaží získať pre svojich obyvateľov najlepšiu možnú stavbu pre vodný šport a relax.

Súťaž, do ktorej sa môžu prihlásiť autorizovaní architekti, stále nie je pri podobných investíciách samozrejmosťou. Pritom má veľkú výhodu – odborníci zo seba vydajú v konkurenčnom zápase maximum. Odmenou za víťazstvo v súťaži je totiž ďalšia spolupráca so zadávateľom.

„V našom prípade bude mať víťaz možnosť vypracovať nielen architektonickú štúdiu, ale aj ďalšie dokumentácie vrátane tých pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Pri výstavbe plavárne hovoríme o investičných nákladoch v miliónoch eur, zákazka v podobe vypracovania potrebných dokumentácií sa tak počíta na viac ako 400 tisíc eur. Navyše, priamo v centre mesta ostane nadlho pekná stavba s rukopisom jej autora. Architekti tak majú veľkú motiváciu,“ vysvetľuje vedúci odboru územného plánovania MsÚ vo Zvolene Peter Kašša.

„My sme do súťaže zadali základné podmienky: relaxačný bazén s vodnými atrakciami a detský bazén, vedľa neho nová hala s 10 dráhovým 25 metrovým plaveckým bazénom a zelenou strechou, možnosť vonkajšieho kúpania a mnoho ďalších. Verím, že tí, ktorí sa do súťaže prihlásia, prinesú pre Zvolenčanov tie najlepšie riešenia.“ uviedol zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Jednotlivci či autorské kolektívy môžu predkladať súťažné návrhy do 19. januára, po tomto termíne zasadne odborná porota, aby ich vyhodnotila. Mesto bude následne rokovať s víťazom o podmienkach spolupráce. Zvolenčania spoznajú definitívnu podobu svojej plavárne vo februári. Už dnes je jasné, že bude stáť na mieste pôvodnej, bude moderná, ekologická, pričom plavecký bazén bude spĺňať všetky podmienky, aby sa v ňom mohli odohrávať vrcholové plavecké preteky. Benefitom by mala byť aj možnosť vonkajšieho letného kúpania, ako ju Zvolenčania poznajú z minulosti.