Novým trénerom hokejistov HKM Zvolen sa stal Július Šupler, ktorý mužstvo úradujúceho majstra povedie s asistentom Jaroslavom Tőrőkom. Skúsený 62-ročný kouč vystriedal vo funkcii Čecha Oslizla, ktorého vedenie klubu odvolalo po nedeľňajšom stretnutí 11. kola Tipsport extraligy a prehre s MHC Mountfield Martin po samostatných nájazdoch. Zvolen sa v extraligovej tabuľke so ziskom 13 bodov z 12 stretnutí ocitol po dlhých 17 rokoch na poslednom mieste Tipsport extraligy.

HC '05 Banska Bystrica - HKM Zvolen, Banska Bystrica, 15.10.2013Intenzívne rokovania generálneho manažéra Milana Čankyho prinieslo úspech a skúsený tréner, ktorý naposledy viedol Donbass Doneck v KHL pricestoval do Zvolena a podpísal zmluvu do konca sezóny s možnosťou opcie. V pondelok predpoludním sa predstavil hráčom úradujúceho majstra, povedal im pár slov na motiváciu a viedol prvýkrát aj tréning. Do extraligy sa tak po majstroch sveta, či hráčoch, ktorí pôsobili v NHL vracia ďalšia výrazná persóna slovenského hokeja. Tentoraz trénerská. Július Šupler ňou nepochybne je.

Šesťdesiatdvaročný kouč začínal trénerskú kariéru v Poprade, neskôr viedol Liptovský Mikuláš, Trenčín, bol asistentom v Portlande vo WHL, hlavným koučom v Slovane Bratislava, Jaroslavli, Rige, CSKA Moskva a Donecku. Slovensko viedol v rokoch 1993 až 1996 a potom 2006 až 2008. Július Šupler bol prvým reprezentačným trénerom samostatnej slovenskej hokejovej reprezentácie. Pod jeho vedením sa Slovensko postupne prebojovalo z kategórie C, kam slovenskú reprezentáciu zaradila Medzinárodná hokejová federácia po rozdelení Československa, až do najvyššej kategórie Majstrovstiev sveta, a to v najkratšom možnom čase. S hokejom začínal v rodnom Poprade, neskôr pokračoval v Liptovskom Mikuláši (oba vo vtedajšej 1. SNHL). V rokoch 1970-72 bol hráčom Slovana Bratislava a 1972-76 VSŽ Košice. Absolvent strednej školy strojníckej pokračoval v štúdiu najprv na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave a potom na Fakulte telesnej výchovy a športu UK.

V povedomí fanúšikov ostáva aj ako tréner, ktorý pripravoval národný výber pred historicky prvým vystúpením slovenského tímu na zimných olympijských hrách v Lillehammeri 1994 a Slovensko napokon ako nováčik medzi hokejovou elitou obsadilo na svojej olympijskej premiére 6. miesto. V rokoch 1996 – 2006 viedol Július Šupler trénersky viaceré kluby. Úspešne pôsobil nielen v Európe, ale aj v prestížnej kanadskej juniorskej CHL, kde ako asistent trénera získal cenený Memorial Cup. K jeho ďalším úspechom nepochybne patria aj ďalšie majstrovské tituly. Tie získal ako asistent Portlandu (klubu WHL) v rokoch 1996 – 1998. V sezóne 1991-92 získal s Duklou Trenčín federálny titul. Nasledujúce už v pozícii hlavného trénera so Slovanom Bratislava v sezóne 2002/2003 a s lotyšským tímom HK Riga 2000 v rokoch 2005 a 2006.

Bývalý majstrovský tréner HKM Peter Mikula sa stal slovenským trénerom roka po minulej sezóne, Július Šupler sa stal slovenským trénerom roka až trikrát. Známy je aj jeho výrok z doby pôsobenia v KHL: „Hráčov musím tak poblázniť, aby sami chceli vyhrávať“, či krédo „Neverím na zázraky, len na tvrdú prácu.“

HC05_HKM_derby_hokej_Július Šupler, nový tréner HKM Zvolen sa otvorene rozhovoril k situácii v mužstve HKM: „Tréner, keď príde k mužstvu, tak musí urobiť analýzu všetkých oblastí, z hľadiska fyzickej pripravenosti, technickej zručnosti, taktických riešení dodržiavania systému hry, osobnej hernej disciplíny. Tieto poznatky si samozrejme ukladá, či už je to videoanalýza, alebo štatistické údaje, či poznatky z tréningového procesu a až potom si môže získať obraz o tom, v čom sú mínusy. V tomto prípade (HKM) jednoznačne môžeme povedať, že mínusy sú vo všetkom. Pretože herná výkonnosť mužstva, bývalého majstra nie je v poriadku a výslednosť hry v stretnutiach nebola dobrá. Nedá sa povedať, že sa to odstrániť v krátkom čase a všetko pôjde hladko iba s mojim príchodom. Nie. Musíme každodenným tvrdým režimom v tréningovom procese zdvíhať postupne do vyššej kvality, či úrovne. A to sa týka fyzickej pripravenosti, čo je veľmi zložité, či už vytrvalosti, dynamickej sily. Samozrejme najvyšším mínusom je technická zručnosť hráčov, či už v herných činnostiach jednotlivca, ako vedenie puku, prihrávky, korčuľovanie, obratnosť, streľba, streľba z tlaku, základné kombinácie v útoku, v obrane, hlavne i systém hry. Treba nám zlepšiť obrannú i útočnú hru do takej miery, aby tá herná výkonnosť a samozrejme i výsledky mužstva boli dobré. Veľmi dôležité sú víťazstvá. Nám pomôže jedine vyhrať. Potom sa mení osobnostná štruktúra hráča, rastie sebavedomie, mení sa psychika v osobnostnom profile. Bez toho sa človek neposúva dopredu. Treba sa zbaviť negatívnych emócií, stresu, aby sa hráči nebáli, mali zdravé sebavedomie a víťazného ducha. Keď toto príde, príde i k zlepšeniu výkonov mužstva vo všetkých činnostiach. To je základný náš cieľ, úloha každodenného pracovného cyklu. Spravili sme povinné prvé kroky k hľadaniu perspektívnych hráčov, je potreba aby bola troška konkurencia v mužstve. Niektorí hráči nedosahujú parametre pre extraligu, musíme i toto zmeniť a aby sa zvýšila konkurencia je treba ich do tréningového procesu zaradiť, nehovorím, že noví budú hneď hrať, ale treba im dať príležitosť sa presadiť. Nezaujímam sa o to čo v HKM bolo, ja sa zaujímam o to čo je a bude, aby sa chlapci zlepšili. To je základný princíp, vždy vyššia náročnosť a tým aj kvalita ide hore. Môjho asistenta Jara Töröka poznám ešte ako hráča z Dukly Trenčín a bol aj v širšom výbere reprezentácie, keď som ju viedol, ako poctivého človeka, ktorý má rád hokej a je mu oddaný 24 hodín denne a to je rozhodujúce i pre moju prácu.“

HC '05 Banska Bystrica - HKM Zvolen, Banska Bystrica, 15.10.2013Jaroslav Török, staronový asistent trénera HKM Zvolen sa pridal svojim vyjadrením k situácii v HKM : „Keď porovnávam súčasné mužstvo, ktoré je z troch štvrtín rovnaké s tímom z minulej sezóny, bolo mužstvo pod vedením pána trénera Mikulu na rozdiel od súčasného mužstva lepšie čo sa týka najmä fyzickej prípravy. Od začiatku sezóny HKM zápasy prehrával po slabom výkone v tretej tretine. Nebolo to len o kondičnej, ale aj o taktickej príprave. Svoje poznatky som po príchode k mužstvu chlapcom povedal a vysvetlil som, akých chýb sa dopúšťali. Chýbal herný systém. Hráči v obrane „prepadávali“, púšťali súpera do šancí. Obraz o stave trénovanosti mužstva sme získali, keď pán Šupler nechal u mužstva urobiť testy vnútorného prostredia organizmu hráčov a naozaj sme zistili väčší stav unavenosti, to je opak stavu z minulej sezóny, keď sme súperov zdolávali kondične, nestíhajúc pohyb našich hráčov faulovali a využívali sme presilovky, či šance. Teraz to bolo opačne. Máme teraz pred sebou „kopec“ roboty. Musíme sa zamerať aj na koncovku, veľmi veľa šancí nepremieňame. To je všetko v psychike, musíme naučiť hráčov riešiť situácie pod tlakom. Chceme i troška zvýšiť konkurenciu v mužstve zaradením niektorých hráčov z Detvy do širšieho kádra. Pre mňa je česť pracovať pri takých tréneroch ako pán Mikula v minulej sezóne, či pán Šupler. V mojom ponímaní ako bývalého hráča, z trénerov čo ma trénovali to boli dvaja najlepší tréneri. Chcel by som vyjadriť poďakovanie vedeniu HKM, že mi prejavili znovu dôveru angažovaním na miesto asistenta k pánovi Šuplerovi, ktorého si veľmi vážim a mám tak možnosť sa vo svojej trénerskej práci zlepšovať.“

Do extraligy sa vracia po desiatich rokoch. Uznávaný hokejový tréner Július Šupler (62) stojí pred neľahkou úlohou – naštartovať majstra zo Zvolena, ktorému aktuálne nedarí. Nemá rád pasivitu a ako sám priznal, vrcholový hokej mu už chýbal. „Na štadióny som chodil, no tie zápasový kolobeh nenahradia. Sedem mesiacov som nemal angažmán, aj preto sa na túto výzvu teším,“ vyjadril sa. Etablovať Zvolen do hornej polovice tabuľky nebude ľahké. O to ťažšie zabojovať o titul. Július Šupler si to plne uvedomuje a spolu so svojim asistentom je odhodlaný spraviť pre HKM maximum.