Divadlo Jozefa Gregora Tajovského úspešne uzavrelo 50. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské, ktorý sa konal od 7. do 16. júna. Festival pritiahol 3640 divákov so vstupenkami a ďalších 600 divákov na sprievodné akcie.

Počas desiatich dní sa uskutočnilo sedemnásť hosťujúcich predstavení, vrátane piatich zahraničných, ako aj tri predstavenia DJGT, dve inscenované čítania, jeden gala-program, jeden vernisáž, jeden workshop, jeden festivalový beh a množstvo ďalších aktivít.

Festival prebiehal v interiéroch Zvolenského zámku, v divadle aj pred ním, a sprievodný program sa konal v exteriéri, v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra či na Technickej univerzite. Celý priebeh podujatia monitorovala enviro-hliadka mladých aktivistov z Očami prírody. K jubileu festivalu sa uskutočnili aj dve špeciálne akcie: výstava 50 rokov Zámockých hier zvolenských v Stĺpovej sieni Zvolenského zámku, ktorá potrvá do 7. júla 2024, a gala-program Otvorené horizonty, kde bola uvedená kniha Kroky k otvorenému horizontu. Program zavŕšil video-mapping na fasáde budovy DJGT.

Medzi najúspešnejšie predstavenia patrili Filip Divadla Jána Palárika v Trnave, Nevesta Divadla Astorka Korzo ’90, Sme v pohode Slovenského národného divadla, Ako som vstúpil do seba Radošinského naivného divadla, ako aj premiéra DJGT Verná nevera a derniéra Čepiec. Festival sa niesol v duchu mottom Otvorené horizonty a podtitulom Otvorení generáciám, čo symbolizovalo prítomnosť zástupcov všetkých generácií bok po boku. Organizátori vyjadrili vďaku všetkým spoluorganizátorom, podporovateľom, partnerom, sponzorom, reklamným a mediálnym partnerom, zanieteným organizátorom, hosťom a divákom.