TS DJGT (Jana Raffajová), Foto: Peter Zbončák | 26.6.2019

Jubilejná sedemdesiata sezóna zvolenského divadla je uzavretá

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene si celú sezónu aktívne pripomínalo svoju minulosť. V tomto duchu sa niesol aj letný festival Zámocké hry zvolenské.

Pri príležitosti 70. výročia načrelo divadlo, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, do svojej histórie. Pripomínalo ju viacerými spôsobmi.

Hneď na úvod to bol októbrový galavečer Rodinná slávnosť, počas ktorého bola zároveň do života uvedená obsiahla kniha o dejinách zvolenského divadla. Ďalej sme si históriu pripomenuli premiérami, ktoré odkazovali na tituly inscenované v minulosti divadla, ktorými boli Pasca na myši, O troch krásach sveta, Čertice, Mandragora a S láskou sa nezahráva.

Minulosť divadla pripomenul aj hlavný program 46. ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské, ktorého inscenácie naplnili zámer priniesť divákom tituly zaznamenané v histórii DJGT, ako aj špeciálny večer Zámocká slávnosť. Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské priniesol opäť pestrú paletu zážitkov na nádvorí zámku Zvolen, v sále divadla, aj v uliciach mesta, do ktorých priniesli festivalovú atmosféru sprievodné podujatia.

Festival organizuje Divadlo Jozefa Gregora Tajovského v spolupráci so Slovenskou národnou galériou Bratislava – zámok Zvolen. Aktuálny ročník sa uskutočnil s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a mesta Zvolen, z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.  Vďaka tiež patrí darcom, sponzorom, reklamným či mediálnym partnerom, podporovateľom a v neposlednom rade všetkým divákom. Podľa bilancie navštívilo 46. ročník festivalu Zámocké hry zvolenské 4125 divákov.

Novú 71. divadelnú sezónu divadlo otvorí v piatok 6. septembra galavečerom Motýľ 2019. Prvou premiérou bude v piatok 11. októbra obnovená premiéra autorskej hry Na konci… o patrónovi divadla, Tajovskom, pri príležitosti 145. výročia jeho narodenia.

Fotogaléria