Koncert Elánu vo Zvolene k veľkolepým oslavám päťdesiatich rokov kapely bude mať zrejme pre mnohých fanúšikov aj rozlúčkovú atmosféru. Frontman skupiny Jožo Ráž sa totiž rozhodol, že po poslednom koncerte výpravného turné skupinu opustí.

Jožo Ráž nevylučuje, že sa raz za čas s muzikantmi niekde výnimočne objaví, ale ďalšie turné či nahrávanie úplne vylučuje.

Koncert vo Zvolene sa uskutoční v piatok 16. novembra na Zimnom štadióne. Vstupenky sú k dispozícii v sieti ticketportal. Polovica haly je už v tejto chvíli vypredaná a ďalšie vstupenky rýchlo miznú.

„Sme si vedomí, že muzikanti dali už podobné vyjadrenia v minulosti a potom sa na želanie fanúšikov znova vrátili ku koncertovaniu. Tentokrát je ale pravdou, že po oslavách 50 rokov Elánu v roku 2018 sa kapela úplne odmlčí. Čo bude ďalej zatiaľ nikto nevie. Vo vzduchu sú aj možnosti Elánu bez Joža. Či to tak ale bude, je ešte vo hviezdach,“ vysvetľuje Vladimír Moško z manažérkej agentury Elánu MC Production.

Jožo Ráž hovorí, že chce skončiť na vrchole slávy. A to je vraj teraz. „Končím, pretože chcem. Tentokrát som rozhodnutý a nenechám sa prehovoriť. Nie som unavený a publikum milujem, ale viem, že končím a hotovo. Seknúť s kariérou treba vtedy, keď vás ľudia žerú. Keď ich už nebudete zaujímať, je neskoro,“ hovorí Jožo Raž.

A čo bude robiť zvyšok kapely po odchode Ráža? „Skupina chce pokračovať, ale ja nie. Uvidíme, ako sa rozhodnú. Prešli sme dlhú cestu, ale ja už príliš na minulosť nespomínam. Jednoducho, čo bolo, bolo a je preč. Žijem pre súčasnosť,“ dopĺňa Ráž.

Skupina Elán vznikla v roku 1968. Vydala štrnásť štúdiových albumov, päť anglických albumov a tiež niekoľko kompilácií za predaje, ktorých získala neuveriteľných 25 platinových platní. Koncert Elánu na pražskej Letnej si nenechalo ujsť 80 000 fanúšikov, Slováci zároveň v roku 2007 vypredali aj slávnu Carnegie Hall v New Yorku. Pilierom kapely sú Jožo Ráž (spev, basová gitara), Jano Baláž (spev, gitary) a Vašo Patejdl (klávesy, spev), ktorí spoločne skladajú piesne. V súčasnosti s nimi skupinu Elán tvoria ešte Peter Farnbauer (gitara, spev), Ľubo Horňák (klávesy), Števo Bugala (bicie), Richard Šimurka (saxofón), Martin Haas (trombón) a Samuel Šimek (trúbka).