Milujete jogu alebo ste ju naopak nikdy necvičili? V oboch prípadoch je tu pre vás ďalší JOGAdeň. Je to príležitosť vyskúšať si rôzne druhy jogy v jeden deň na jednom mieste. Podujatie v Občianskom centre Oko na Západe navyše zakončí koncert Ramivany.

Joga je cvičenie pre každého. Je určené telu, robí ho pružným a zdravým, obzvlášť blahodárne pôsobí na civilizačné choroby, akým sú bolesti chrbta, hlavy či problémy s tlakom. Joga je okrem toho tréning mysle, učí nás sústrediť sa, relaxovať, vypnúť.

Počas JOGAdňa, ktorý sa uskutoční v nedeľu 25. marca v Občianskom centre Oko, sa predstavia traja rôzni lektori – Eva Ježovičová, Lenka Hlopková a Jana Bukvayová.

Eva Ježovičová na úvod predstaví vinyasa jogu. „Je to dynamické cvičenie, pri ktorom sa človek zahreje a rozcvičí si telo. Cieľom je zladiť cvičenie s dychom,“ hovorí Ježovičová, ktorá bude viesť aj druhú doobedňajšiu lekciu. „V druhej časti sa budeme viac venovať jednotlivým cvikom, teda ásanam. Ukážeme si, ako sa správne cvičia jednotlivé pozície a aký príbeh sa za nimi skrýva,“ uzatvára organizátorka.

Poobedie bude vďaka esenciálnej joge a aromaterapii voňavé. Lektorka Lenka Hlopková naučí prítomných, ako používať prírodné oleje, aké sú ich účinky a aké je ich využitie v joge. „Prepojenie jogy a aromaterapie nie je náhodné. Aromaterapia nám pomáha hlbšie precítiť naše telo, lepšie sa uvoľniť nielen fyzicky, ale aj emočne od stresu a napätia a užiť si cvičenie jogy ešte viac,“ hovorí lektorka Lenka Hlopková. Prítomných okrem toho naučí cviky zamerané na zdravý chrbát.

Posledným cvičením bude terapeutická joga. „Jogová terapia za pomoci jednoduchých jogových, relaxačných a dychových cvičení v spojení s jemnými masážami pomôže človeku k prirodzenej obnove tela a uvoľneniu mysle,“ hovorí ďalšia lektorka, Jana Bukvayová a zdôrazňuje, že tento druh jogy je vhodný,  aj keď má človek nejaké zdravotné obmedzenia.

Celý nabitý deň v Občianskom centre Oko na Západe uzavrie meditačný koncert dua Ramivana s názvom Cesta zvukom.

„Cesta zvukom je putovanie cez zvukové vibrácie. Používame zvuky alikvótneho spievania, Khoomei mongolských hrdelných spevov a harmonické hudobné nástroje z celého sveta, ako napríklad didgeridoo, indiánske flauty, drumble, tibetské spievajúce misky a symfonické gongy. Tieto nádherné vibrácie putujú okolo a cez vaše telo, čo vám dovolí uvoľniť sa a ísť hlboko na vašu osobnú cestu. Keď sa ‚vrátite späť‘ z meditačného stavu, cítite sa veľmi pokojne a uvoľnene,“ vysvetľuje Ivana Shaafi, ktorej partnerom je Rami Shaafi, známy spevák alikvótnych a hrdelných spevov a multiinštrumentalista.