PR článok | Foto: www.almik.sk | 9.9.2019

Jeseň ako stvorená na údržbu či prerábku

Vysoké poobedné a naopak nízke nočné a ranné teploty dávajú na jeseň „do tela“ nielen ľudskému organizmu.

Naše domovy a ich vybavenie v týchto dňoch dostávajú rovnako zabrať, čo vidieť už na rosiacich sa oknách či ich náročnejšom zatváraní v dôsledku meniacich sa vlastností tesnenia. Na čo si dať pozor a ako sa pripraviť na zimu z hľadiska údržby či výmeny okien alebo dverí prinášame v jednoduchých troch krokoch.

Jesenným upratovaním k dlhšej životnosti

Pri oknáchdverách to platí jednoznačne. Už jednoduché umývanie okien, nielen však ich sklených častí, dokáže predĺžiť ich životnosť aj o niekoľko rokov.

Stretávame sa s tým, že sklá okien sa krásne lesknú, vnútro okien či kovania však už väčšinou zanedbáme a práve tam sú najcitlivejšie miesta, ktoré treba pravidelne čistiť a udržiavať,“ približuje Miroslav Mikuš z www.almik.sk.

Kovanie je potrebné vyčistiť a premazať aspoň raz ročne. Tesnenie je taktiež potrebné vyumývať a ideálne aj premazať silikónovým sprejom.

Aj sklá však vedia niekedy poriadne potrápiť. Ak vám ostali na južných stranách akoby „žlté mapy“, ktoré sa vytvorili vysokými teplotami, je to celkom prirodzené. Okná sa v lete dokážu vyhriať až na neuveriteľných 60-70 stupňov.

TIP!

Ak sa neviete zbaviť nepríjemných škvŕn žiadnym dostupným prostriedkom, v tíme ALMIK vám vedia poskytnúť šikovného pomocníka, ktorý si poradí aj s takouto nepríjemnosťou.

Opraviť či vymeniť

Možno aj vás zasiahol trend prestaviť si okná na zimný režim, lebo ktosi povedal, že okná budú takto lepšie tesniť. Faktom je, že letný a zimný režim okien funguje rovnako ako zimné a letné pneumatiky. Auto teda prezúvame dvakrát ročne a to isté je potrebné aj pri oknách.

Najčastejšou chybou je prestaviť okná na zimný režim a na jar ho nevrátiť späť. V lete, keďže je tesnenie na báze gumy, samozrejme, zmäkne, zosadne a na ďalšiu zimu ho už nemá kde priťahovať. A tu nastáva problém s prefukovaním,“ vysvetľuje Miroslav Mikuš.

Pokiaľ je vaše tesnenie už staré, dá sa vymeniť. Používa sa na to renovačné  tesnenie na báze silikónu, ktoré je väčšie, hrubšie, a nemá tzv. pamäťový efekt. Vracia sa stále do pôvodného stavu a je mäkšie ako guma.

TIP!

K riešeniu izolácie okien si určite zavolajte odborníka. Ten vie presnejšie zhodnotiť či sa oplatí investovať do renovácie tesnení, alebo tým zbytočne vyhodíte peniaze, ak už je potrebná napríklad výmena okna.

Prevencia lepšia ako urgencia

Aj okná a dvere vám dokážu naznačovať, že sa s nimi niečo deje. Treba byť citliví na symptómy, ktoré nám dávajú počas roka, aby sme boli pripravení hlavne na najnáročnejšie ročné obdobie – zimu.

Stalo sa nám, že sme prišli do bytov, kde už nedokázali v zime zavrieť okno. Majitelia aj potvrdili, že s oknami začali byť problémy už skôr, no vyhrotilo sa to práve v mínusových teplotách,“ hovorí o svojej skúsenosti Mikuš a dodáva, že včasná oprava býva určite lacnejšia ako už riešenie takejto krízovej situácie.

TIP!

Sledujte správanie okien už počas roka, oprava tesnenia dokáže možno zachrániť celé okno. Ak je už neskoro, lepšie bude realizovať výmenu v ktoromkoľvek ročnom období, okrem toho mrznúceho.

Fotogaléria