V stredu 16. marca 2016 o 18.00 bude na Zvolenskom zámku pokračovať séria prednášok približujúcich vybranú problematiku histórie umenia či kultúry.  Podujatie Jedna kniha tri pohľady, ktoré sa zameria na knihu ako informačné médium.

jedna-kniha-tri-pohladySúčasťou digitalizačného pracoviska SNG Zvolenský zámok je aj jeden z najmodernejšie vybavených ateliérov, ktorý sa špecializuje na reštaurovanie papiera. Náš kolega reštaurátor papiera Peter Ližbetin vám ukáže, ako sa reštauruje kniha. Pohľad knihovníka na knihu prinesie riaditeľka Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra Milota Torňošová a so spisovateľkou Alexandrou Pavelkovou sa zamyslíme nad problémom papierová kniha verzus elektronická čítačka.

Peter Ližbetin pracuje v Slovenskej národnej galérii na Zvolenskom zámku ako reštaurátor papiera. Venuje sa reštaurovaniu papiera, starých tlačí a knižnej väzbe. V minulosti pôsobil v Univerzitnej knižnici v Bratislave a Štátnom archíve v Levoči. Na stredajšom stretnutí prevedie návštevníkom ako sa reštaurujú knihy a knižná väzba.

Milota Torňošová pôsobí v knihovníctve od roku 1982. V rámci kultúrno-vzdelávacej činnosti bola dlhodobo gestorom nielen regionálnych, ale aj celoslovenských aktivít. Pod jej vedením niekoľko rokov pracoval v knižnici Detský literárny klub. Vydávala časopis Čítajko pre detských čitateľov. Je riaditeľkou celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero.

Alexandra Pavelková, knižne debutovala zbierkou sci-fi poviedok SF 001. V roku 1999 vydala prvý slovenský fantasy román Piesok vo vetre. V spolupráci so Štefanom Konkolom je spoluautorkou prvej slovenskej fantasy trilógie Miešanci. Knižne jej vyšli romány Prísaha. Príbehy o Vimke (2006) a Údolie ľalií (2015).

Je držiteľkou Ceny Fantázie za rok 2004 za poviedku Oheň a absolútnou víťazkou Ceny Karla Čapka z roku 2003 za poviedku Kúsok tieňa.