PR článok | 26.7.2018

Je vám teplo? Začnite využívať tieto triky

Pre efektívne vetranie  by mala mať každá miestnosť domu dve ventilačné zariadenia. Jedno pre prívod vzduchu a druhé pre odvádzanie vzduchu z miestnosti. Ak ich doma máte, nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie.

Ventilácia

Na prívod, ale aj odvod vzduchu z miestnosti slúžia ventilačky. Tie môžete mať na oknách, ktoré nemusíte otvárať celým krídlom, ale jeho jednoduchým pootvorením. Moderné plastové alebo drevené okná sú nimi určite vybavené. Nezabudnite si ale v oblasti ventilácie oknom nainštalovať siete proti hmyzu.

V ktorých miestnostiach je potrebné vytvoriť vetranie?

Výfukové otvory prirodzeného vetrania by mali byť zabezpečené v týchto priestoroch domu:

  • Sanitárne a technické priestory – kúpeľňa, WC, práčovňa, kuchyňa, šatník a špajza;
  • V kotolni alebo pivničných priestoroch by mal byť ventilačný kanál aj prívodný ventil.

Odvzdušnite a vykonajte mokré čistenie

Otvárajte okná 2-3 krát denne a najmenej dvakrát do týždňa urobte mierne vlhké čistenie, ako utieranie povrchov alebo modernej vinylovej podlahy vlhkou handrou, kde sa vlhkosť rýchlo odparí od povrchu a zvlhčí vzduch.

Kúpte si zelené rastliny

Domáce rastliny nielen zvlhčujú vzduch, ale ho tiež čistia a obohacujú kyslíkom. Najlepšie sa s týmto problémom vyrovnajú nefrolepsis (papraď), ibištek, Dracaena, Schefflera, Monstera, fikus, hypoestes, orchidea a iné. Pokiaľ máte v blízkosti okien alebo na terase veľké markízy, môžete si takto jednoducho prepojiť svoj interiér s exteriérom a budete sa cítiť ako v raji.

Využite kúpeľňu

Po sprchovaní nezatvárajte dvere kúpeľne, ale naopak nechajte vlhkosť preniknúť do zvyšku miestnosti. Pomôže vám to sa zbaviť prebytočného tepla. Pozor ale na plesne.

Používajte žalúzie a okná

Ak je ráno chladnejšie, vetrajte práve v tom čase. S príchodom slnečných lúčov, ktoré sa oprú do vašich okien v čase obeda žalúzie zastrite a okná majte pokiaľ možno zatvorené, prípadne na ventilačke. Skúste v miestnosti zavesiť vlhký uterák. Pomáha to a v týchto horúcich dňoch si to môžete veľmi jednoducho overiť.