ZVonline (Lucia Vričanová) | 9.4.2011

Jazero v centre mesta

Jazero v centre mesta musí byť vo väčšine prípadov veľkou atrakciou. Nie však v prípade Zvolena, kde na jeho mieste už od marca mala prebiehať výstavba obchodného centra.

Spravodajské články upozorňujú, že na Kubányho hrozí zamorenie komármi a jazero pri Finkovej kúrii sa stalo domovom páru divých kačíc. Hlavným problémom je ale meškajúca stavba, ktorá má na svedomí túto turistickú mekku výsmechu. V posledných rokoch je mesto výstavnou skriňou nie veľmi šikovných architektonických výtvorov, ktoré nás majú približovať na úroveň Európskej únie a nahradiť ošumelosť a jednoduchosť vo výstavbe bývalého režimu, no ani z ďaleka nedosahujú potrebnú úroveň.

V centre mesta by do roku 2012 malo stáť obchodné centrum Europa SC, ktoré je vo výstavbe od roku 2009. Práce sú jednoznačne v časovom sklze. Prvým dôvodom v odložení výstavby bol archeologický výskum. Neskôr žiadosť mesta o kinosály, keďže vo Zvolene už žiadne kino nie je v prevádzke. Nasledovali finančné problémy zo strany investora a teraz je to odčerpanie spodnej vody. Nikoho zo Zvolenčanov by v tejto situácii neprekvapilo omeškanie z dôvodu sťažností ochranárov prírody na prirodzené udomácnenie kačíc, či rozmnoženie netypickej muchy tse tse vyskytujúcej sa len na Kubányho ulici, alebo ako sme vás informovali 1. apríla, z dôvodu nálezu mimozemských predmetov.

Večný súboj s neďalekou Banskou Bystricou o nadvládu kraja pripomína Montekovcov a Capuletovcov v Shakespearovej tragédii. Či už ide o hokejové derby, zapožičanie autobusov MHD alebo o výstavbu mladšej sestry bystrickej Europy, sú tieto žabo-myšie vojny len odrazom typickej slovenskej nátury – závidieť si aj obchodné centrum. Most v havarijnom stave na Banskú Bystricu istotne tiež čaká na dokončenie zvolenskej Europy a potom spadne, čím metaforicky preruší s našimi odvekými rivalmi akékoľvek spojenie. Ako keby sme si zo Shakespearovej tragédie nevedeli zobrať ponaučenie.

Či Europa bude stáť aspoň do príchodu konca sveta v decembri 2012 je otázne. No stačí odstrániť plot a budeme istotne v prvenstve s jazerom v centre mesta.

Fotogaléria