V priestoroch Zvolenského zámku si v pondelok 12. 6. zmerajú sily tí najlepší z regionálnych kôl. Finále IQ olympiády sa zúčastní 60 detí.

12. ročník IQ olympiády, ktorú organizujú členovia MENSA Slovensko a je určená žiakom 2. stupňa základných škôl a 1. stupňa osemročných gymnázií, sa blíži k svojmu záveru.  Zapojilo sa doň 12 622 detí zo 770 škôl. Po ukončených regionálnych kolách v Trnave, Banskej Bystrici a Košiciach do finále vo Zvolene postúpilo 60 najúspešnejších detí.  Svoje sily si zmerajú 12. 6. v historických priestoroch Zvolenského zámku.

A ako bude finále prebiehať?

Na deti čaká filmová ukážka, ktorá precvičí ich postreh. Nebude chýbať ani písomný test s rôznymi úlohami. Slovná úloha „Lietajúce písmenka“ preverí priestorovú orientáciu. Ďalší písomný test bude premietaný a každá úloha tak bude mať svoj časový limit. Súťažiaci si potrénujú aj svoju pamäť. Finále doplní ešte praktická úloha, pri ktorej musia deti okrem iného aj  kooperovať v trojiciach, v rámci ktorých spoluúčastníkov vôbec nepoznajú.

V rámci  finále sa budú konať aj zaujímavé prednášky. Medzi prednášajúcimi bude napríklad Ing. Tomáš Blumenstein z MENSA Česká republika a PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD.

Nad súťažou prevzali záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, predseda Bratislavského samosprávneho kraja a predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

Generálni partneri IQ olympiády sú LEAF ACADEMY, Nadácia EPH a Lenovo.

Viac informácií nájdete na iqolympiada.sk alebo facebook.com/iqolympiada.