Spoločnosť Agel SK do rozvoja nemocnice investovala celkovú sumu viac ako milión eur a ďalších 3,6 milióna sa preinvestovalo z prostriedkov Európskej únie na projekte „Modernizácia infraštruktúry pre zefektívnenia poskytovania akútnej zdravotnej starostlivosti v Nemocnici Zvolen,“ ktorý je v celkovej hodnote 7,1 milióna eur.

Nemocnica Zvolen, člen skupiny Agel, vlani hospitalizovala takmer 15 500 pacientov, vykonala približne 3 400 operácií, ambulantne ošetrili viac ako 137 tisíc pacientov a narodilo sa tu 1 260 bábätiek, čo je v porovnaní s minulý rokom o 31 novorodencov viac.

,,Hospodárenie nemocnice je aj naďalej pozitívne, a to i napriek faktu, že sme na jeseň začali veľkú rekonštrukciu a výstavbu centrálneho urgentného príjmu. Investícia je z 10 percent financovaná nemocnicou a vyvoláva ďalšie náklady, ktoré nie sú kryté zo štrukturálnych fondov. Napriek tomu sa ekonomické zdravie nemocnice zlepšilo aj vďaka silnému zázemiu poskytovanému skupinou Agel a rovnaký trend očakávame aj naďalej. V roku 2020 plánujeme naďalej rozširovať portfólio našich služieb a intenzívne pracovať na zvýšení ich kvality“, uviedol riaditeľ Nemocnice Zvolen, Ján Belanský.

Revitalizáciou v roku 2019 prešlo detské oddelenie s investíciou 42 tisíc eur, celé poschodie geriatrického oddelenia (15,5 tisíc eur) a zrealizovala sa druhá etapa rekonštrukcie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, čo si vyžiadalo náklady 275 tisíc eur. ,,Vďaka tomu máme nové, moderné  ambulancie aj zázemie pre našich lekárov“, doplnil Belanský.

Po 15 tisíc eur nemocnica investovala na rekonštrukciu jednotky intenzívnej starostlivosti internistických odborov a na úpravu priestorov JIS chirurgických odborov. Nemocnica má v priestoroch polikliniky  novú recepciu, kde pacientom poskytujú informácie a zabezpečujú objednávanie na ambulantné vyšetrenia, nachádza sa tu aj podateľňa a pokladňa. Jej vybudovanie stálo 14 tisíc eur. Ďalších 23 tisíc eur si vyžiadala rekonštrukcia rozvodu vody a kanalizácie v budove polikliniky, kde bolo potrebné vykonať kompletnú výmenu ležatých rozvodov a stúpačiek teplej a studenej vody.

NOVÁ GYNEKOLOGICKÁ AMBULANCIA

Pacienti zo širokého okolia majú od vlani v Nemocnici Zvolen k dispozícii i ďalšiu gynekologickú ambulanciu. Dôležitou súčasťou kvalitnej zdravotnej starostlivosti je tiež moderné prístrojové vybavenie.

,,Vlani sme zabezpečili špeciálne prístroje v hodnote 236 500 eur. Máme nový ultra sonograf pre gynekológiu v hodnote 44 tisíc eur, kardiotokograf pre pôrodnicu, pri artroskopických operáciách využívame novú artrokospickú pumpu. Pre potreby chirurgie sme zakúpili elektrokoagulačný prístroj, operačnú vŕtačku s oscilačnou pílou, pre intenzívnu starostlivosť  pacientske monitory vitálnych funkcií s centrálou. Lôžkové oddelenia sme vybavili infúznymi pumpami a dávkovačmi, zakúpili sme nový elektroliečebný prístroj pre rehabilitačné pracovisko, “popisuje Ján Belanský nové prístroje, ktoré má nemocnica aktuálne vo výbave.

Rádiodiagnostické oddelenie na vysunutom pracovisku v Krupine je vynovené od vlaňajšieho októbra a stálo 60 tisíc eur. Pacientom tu slúži moderný prístroj s priamou digitalizáciou v hodnote 121 tisíc eur, ktorý zvyšuje bezpečnosť pacienta aj obsluhy a umožňuje snímať pacienta priamo na lôžku bez nutnosti jeho prekladania na stôl.

Nemocnica Zvolen je stabilným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v regióne, vlani ju ocenilo Veliteľstvo vzdušných síl Ozbrojených síl SR za dlhodobú spoluprácu a záchranu života u ťažko zraneného vojaka počas cvičenia na Lešti.

Július Baláž z Interného oddelenia Nemocnice Zvolen, prevádzka Nemocnica Krupina, získal Cenu mesta Krupina za významný prínos na poli riadenia zdravotníckeho zariadenia a za neúnavnú starostlivosť o pacientov v meste Krupina. Zuzana Bukovcová zas získala ocenenie Biele srdce na republikovej úrovni v kategórii sestra – manažér.