Zvažujete, že by ste sa chceli uplatniť na pracovnom trhu ako účtovníčka/účtovník, či už finančného alebo mzdového účtovníctva? Veľkou pomocou na ceste k naplneniu týchto ambícií môže byť rekvalifikačný kurz účtovníctva, po ktorom môžete vykonávať túto činnosť a nájsť tak uplatnenie aj v neľahkých časoch. Kurz je možné absolvovať aj vo Zvolene.

Rekvalifikačný kurz účtovníctva môže byť vhodným odrazovým mostíkom. Firmy vznikajú neustále, pribúda aj živnostníkov a každý potrebuje viesť poctivé účtovníctvo. Kurzy sú akreditované Ministerstvom školstva SR a sú určené pre záujemcov o uplatnenie na pracovnom trhu na pozícií účtovníčka/účtovník. Po jeho absolvovaní je možné uchádzať sa o miesta na finančných alebo mzdových oddeleniach. „V roku 2017 som získala akreditáciu Ministerstva školstva SR a založila som si pobočky vo Zvolene, Žiari nad Hronom a Leviciach na denné kurzy. Kurz účtovníctva sa skladá z 3 modulov: Jednoduché účtovníctvo, Podvojné účtovníctvo a Mzdové účtovníctvo s personalistikou,“ hovorí Mária Tužinská, ktorá vlastní Vzdelávaciu agentúru od roku 2013.

Z čašníčky úspešná účtovníčka

Na jej kurzoch sa rokmi rekvalifikovali aj ľudia, ktorí predtým nemali k účtovníctvu blízko. Medzi nimi napríklad aj čašníčka, ktorá v súčasnosti účtuje pre dvadsiatich živnostníkov alebo živnostník v kominárstve, ktorý si vedie svoje účtovníctvo sám. „Kurzy sú vhodné pre začiatočníkov, učíme účastníkov od úplného základu až po účtovnú závierku roka. Robím kurzy len v malých skupinách – maximálne šesť ľudí, kedy dosiahnem individuálny prístup ku každému účastníkovi a kde vidím, či učivo pochopili, alebo to treba ešte opakovať viackrát. Z mojich kurzov odchádzajú spokojní absolventi, pripravení teoreticky i prakticky pre priamu prax. Musím zdôrazniť, že sa ku mne vracajú ľudia z kurzov, kde zvykne byť aj 15-25 ľudí, na ktorých nejde o kvalitu ale len kvantitu. Sama by som sa na podobný kurz neprihlásila,“ dodáva Mária Tužinská.

Od teórie až po to najpodstatnejšie, teda prax

Kurzy účtovníctva začínajú získavaním teoretických poznatkov, pokračuje sa ručným výpočtom a ručným spracovaním podkladov, kde sa najlepšie pochopí podstata výpočtu. „Kurz absolvovali aj účtovníčky, ktoré síce už desať rokov nahadzujú údaje do programu, ale neovládajú podstatu a ani základy, a tak sa prišli doučiť napríklad účtovanie na šibeničkách, súvahe a podobne. Učíme výpočet mzdy – ručne počítame mesačné výplaty za celý rok, až potom ideme na program, kde stačí stlačiť tlačítko Generuj a za minútu sú výplaty vypočítané. Až po zvládnutí a pochopení ručných príkladov a výpočtov prechádzame do účtovných programov firmy KROS, na ktorých robíme niekoľko príkladov s komplexným vysvetlením programov. Mzdová účtovníčka musí ovládať všetky zložky mzdy a ich výpočet a toto vysvetliť zamestnancom,“ vysvetľuje Tužinská.

Absolventi kurzov zvolenskej pobočky sa následne vracajú s dobrým pocitom, že ich na pohovore nič neprekvapilo a vedeli zodpovedať všetky otázky. „Absolventi sú zväčša vhodní na juniorské účtovnícke pozície. Mnohí sa po skončení kurzu vybrali cestou založenia živnosti a účtujú vďaka tomu už pár rokov. Ja a rovnako aj moje lektorky sme s nimi v kontakte aj po skončení kurzu. Buď telefonicky, ale aj prostredníctvom e-mailov, robíme s nimi prvé daňové priznania či prvé výplaty. Pred pracovnými pohovormi môžu prísť a zopakujem si s nimi celú problematiku, aby si to osviežili. Tiež môžu prísť zopakovať príklad v programe, ak nemajú doma počítač, internet alebo účtovný softvér“ približuje majiteľka vzdelávacej agentúry a dodáva: „Verte mi, že najväčšia odmena pre mňa je telefonát so slovami – pani Tužinská, už pracujem ako účtovníčka“.

Intenzívny kurz s dôrazom na individuálny prístup

„Už od začiatku som mala jasno v tom, že chcem ísť cestou intenzívnych kurzov, so zameraním na individuálny prístup k ľuďom, ktorí sa rozhodli kurz absolvovať. Učíme sa v pracovné dni od 8:00 do 14:00 h, celkovo až 240 vyučovacích hodín. Individuálny prístup je riešením aj pre pracujúcich ľudí, ktorí v týždni nemajú čas. Pre nich robím poobedňajšie, aj víkendové kurzy. Dokonca som učila aj tehotnú mamičku, ku ktorej som posledné dni chodila učiť osobne ku nej domov, aby mala svoje pohodlie. Taktiež som nemala problém individuálne učiť milú žienku maďarskej národnosti, ktorá sa nemohla začleniť do skupiny,” spomína.

Stačí chuť do učenia a dobrá nálada

Ak naozaj zvažujete profesnú dráhu účtovníčky alebo účtovníka, kurz je ideálnym spôsobom, ako začať. Potrebné je priniesť si so sebou len chuť do učenia a dobrú náladu. Prihláseným uchádzačom je všetko ostatné poskytnuté v rámci kurzu. Či sú to učebné materiály, zošit, pero, počítač s programom, chýbať nesmie občerstvenie v podobe kávy a čaju. „Z nedávneho kurzu, ktorý prebehol práve vo Zvolene, mi jedna naša lektorka poslala fotku zo záveru kurzu, kde šťastná uchádzačka „buchla“ šampus od šťastia, že to zvládla. Zvládne to každý, na tom si dávame skutočne záležať,“ pripomína Mária Tužinská. Pri slove skúška väčšina zvykne spozornieť, pri tom však nie je dôvod na obavy. „Absolventov, ale aj záujemcov môžem ubezpečiť, že skúška je len z toho, čo ich tam naučíme, takže nie je dôvod na obavy. Skúška je teoretická z prebratého učiva a praktický príklad v programe,“ vysvetľuje.

Priateľská atmosféra napomáha k úspechom

Po skončení kurzu obdržia absolventi osvedčenie s akreditáciou Ministerstva školstva SR, ktoré si prikladajú k žiadostiam do zamestnania. „Niektoré absolventky sú tak úžasné a zručné, že im ja aj moje lektorky hľadáme pracovné miesta, čo sa nám naozaj aj darí. Neraz sa nám stalo, že uplatnenie našla absolventka, ktorá sa onedlho ozve, či nemáme ďalšiu, lebo potrebujú obsadiť miesto. Máme veľmi dobrú odozvu. Mnohí prídu veľakrát len tak po čase na kávičku. Každý sa môže presvedčiť o tom, že na všetkých kurzoch, či je to vo Zvolene, v Žiari, aj v Leviciach vládne vďaka mojim úžasným lektorkám veľmi príjemná priateľská atmosféra. Po skončení kurzu sa lúčime so slzičkami na krajíčku. Práca s ľuďmi je ťažká, ale krásna,“ uzatvára Ing. Mária Tužinská, MBA.

Termíny na základe dohody podľa Vašich možností na tel. č. 0907 859 884 

e-mail: info@uctovnickekurzy.sk