Rolety boli kedysi najčastejším spôsobom tienenia okien v domácnostiach. Vtedy to bola ešte dosť neohrabaná „technika“ a nebolo na výber toľko variácií ako dnes. Preto sa nedalo čudovať, keď ich rýchlo vytlačili žalúzie.

Rolety dávno nie sú nevkusnou rárohou. Okrem efektívneho tienenia sú aj skvelou dekoráciou

Avšak moderné rolety, to už je iná káva. Môžete si kúpiť rolety presne na vaše okno a tak budú len také veľké ako skutočne potrebujete. Vybrať si môžete z rôznych materiálov a čo sa týka farieb, ani v tejto „oblasti“ sa vám medze nekladú. A to najlepšie? Sú typy roliet, ktoré môžete osadiť na rám okna bez akéhokoľvek vŕtania.

Čo sa týka tienenia, účinok roliet je maximálny. Na druhej strane, chýba im možnosť plynulého regulovania prenikajúceho svetla ako pri žalúziách. Ak vám však táto možná nevýhoda nevadí, rolety sú pre vás jednoznačnou voľbou. Vďaka spomínanej variabilite, čo sa materiálov a hlavne farieb týka, vhodne zvolené vnútorné rolety dokážu byť nielen účinným tieniacim, ale aj skvelým dekoratívnym prvkom vášho interiéru.

Pre ešte väčší účinok sa oplatí priplatiť si za rolety vonkajšie

Rolety však nemusia byť len vnútri. Existujú aj kvalitné vonkajšie rolety, ktoré sú najúčinnejším, ale aj najdrahším tieniacim prvkom. Áno, stráca sa spomínaná dekoratívna funkcia, ale vo všetkom ostatnom vonkajšie rolety excelujú.

Žiadny tieniaci prvok vás totižto účinnejšie „neodizoluje“ od svetla a dokonca ani od tepla. Áno, vonkajšie rolety majú výhodu, že slnečné lúče odrážajú ešte predtým ako preniknú do vášho interiéru a tak bránia jeho prehrievaniu počas horúcich dní. Správnou inštaláciou dokonca dokážu nahradiť klimatizáciu, ktorá vie byť síce účinným prostriedkom ako schladiť vašu domácnosť, ale rozhodne nie najzdravším.

A ani to ešte nie je všetko. Vonkajšie žalúzie slúžia v podstate aj ako okenice a tak sťažujú neželané vniknutie do vašej domácnosti práve cez okná. A tí, ktorí majú problémy so spánkom, ocenia aj to, že vonkajšie rolety čiastočne tlmia zvuky zvonka.