ZVonline (Nika Spišková) | 11.4.2011

Hendrix z Handlovej

René Lacko, prezývaný tiež Hendrix z Handlovej, navštívil Zvolen. V kaviarni Charisma café odohral jeden zo svojich skvelých koncertov, a to výnimočne unplugged.

Už pár minút pred ôsmou hodinou večer sa podnik začal plniť fanúšikmi dobrej hudby. Koncert začal s pol hodinovým omeškaním. Na to však hneď po prvej skladbe tohto vynikajúceho gitaristu každý zabudol. V trojhodinovom programe odzneli aj skladby ako Hey Joe, Cocaine, Third Stone from the Sun, Purple Haze či Voodoo Child od Jimiho Henrdixa, Pride and Joy od Stevie Ray Vaughana a samozrejme nechýbala ani vlastná tvorba. Na konci odznela známa skladba Sweet Home Alabama. René ukázal, že je nie len výborný gitarista a spevák, ale s prehľadom zvláda aj ťažké sóla na ústnej harmonike, čo publikum zakaždým patrične ocenilo potleskom. „Dnes som Lacka prvýkrát počul unplugged, ale znelo to výborne! Môžu ľutovať tí, čo neprišli aj tí, čo nezostali dokonca.“ Vyjadril sa ku koncertu jeden z divákov.

Gitarista René Lacko pochádza z Handlovej. Tvorba Jimiho Hendrixa ho oslovila keď mal 15 rokov. Fascinoval ho jeho štýl hry. Svoje gitarové umenie zlepšoval až natoľko, že ho ako jediného európana pozvali do Ameriky aby tam hral Hendrixove pesničky a jeho vystúpenie ocenil aj Jimmiho otec. No neostalo len pri tom. Od napodobňovania svojho gitarového idolu čoskoro prešiel k vlastnej tvorbe. V roku 1993 mu spolu so zoskupením Big Bang vyšiel prvý album pod názvom The Jolly Jocker. Už vyše desať rokov pôsobí v blues-rockovej kapele Downtown Band. Najnovší album Flying trough the sky im vyšiel v novembri roku 2008.