Postaviť sa na pódium je pre rómske deti ešte o niečo ťažšie ako pre nerómske. Okrem vlastnej hanblivosti musia často prekonávať predsudky druhých ľudí.

Práve preto majú podobné podujatia zmysel. Predsudky sa menia na obdiv k inej kultúre – živelnej, farebnej a temperamentnej. V utorok 18. decembra o 10.00 hod. sa na pódium Domu kultúry na Podborovej postavia desiatky rómskych detí z rôznych základných umeleckých škôl a zoskupení. Zahrajú, zaspievajú a zatancujú nielen pre deti zvolenských škôl, ale aj zvolenských seniorov a dospelých divákov.

Je to už druhýkrát, čo Komunitné centrum Romano Jilo organizuje takýto výchovno-benefičný koncert. Nazvali ho Gindalos – Zrkadlo. „Zrkadlo búra predsudky. Najprv sa pozrieme na seba a až potom môžeme ukazovať na druhých,“ hovorí Peter Kačica z mestského KC Romano Jilo. Na koncerte nevystúpi len zvolenské komunitné centrum, ale aj KC z Krupiny, rómsky súbor z Komunitného centra Spokojnosť z Prievidze, ZUŠ Bojnice, Gipsy Janka z Detvy, o. z. Rolik z Banskej Bystrice.

„Veľmi dôležitá je pre nás spolupráca s nerómskymi umelcami, preto opäť zahráme spoločne s kapelou zvolenských mestských policajtov ,Police team´ či kapelou ,Králi´zo Strednej odbornej školy drevárskej. Nie je to prvýkrát, čo vystúpime spolu a určite ani posledný,“ dodáva Peter Kačica.

Na tento koncert je pozvaný každý a vstupné na podujatie je dobrovoľné. Výťažok z koncertu pomôže Romano Jilo vycestovať na turné do Brazílie, kam by mali ísť v lete.

VIDEO Z VLAŇAJŠIEHO BENEFIČNÉHO KONCERTU