TS SNG Zvolenský zámok (Mária Ťavodová) | 23.10.2015

Galéria pozýva na hororové filmové klasiky – (ne)bojte sa v zámku

z príprav v zámockej krypteSlovenská národná galéria vo Zvolenskom zámku opäť sprístupní kryptu pod kaplnkou, ktorá v minulosti slúžila podzemná hrobka, pre netradičné filmové premietania.

Program (ne)bojte sa v zámku už lákal na hororové filmové klasiky aj v marci tohto roku. Na záver októbra tento unikátny priestor opäť filmovou produkciou svetovej hororovej klasiky. Na premietania je vhodné sa poponáhľať, pretože kapacita krypty je obmedzená na 30 osôb.

Program jesenných premietaní (ne)bojte sa v zámku

27. október / utorok
Osvietenie /Veľká Británia, 1980, 119 min
19.00 / Zámocká krypta / 3€

Kultový film Stanleyho Kubricka v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom zaradený medzi päť najlepších svetových hororov. Spisovateľ Jack Torrance hľadá pokojné miesto pre písanie svojho nového románu, a tak prijíma ponuku robiť správcu odľahlého horského hotela. Pri úvodnom pohovore sa okrem iného dozvedá hroznú historku o svojom predchodcovi, ktorý zošalel zo samoty a odlúčenia a zavraždil svoju ženu a dve dcéry. Jack čoskoro zisťuje, že samota uprostred hôr je tiesnivá a on tiež začína prichádzať o rozum.

29. október / štvrtok
Vyháňač diabla /USA, 1973, 122 min
19.00 / Zámocká krypta / 3€

Film spôsobil veľkú senzáciu v histórii hororovej kinematografie a ďalší rozvoj tohto žánru. Zaistil si tiež palcové titulky na prvých stránkach amerických dedníkov na úkor práve prebiehajúcej aféry Watergate. Dvanásťročná Regan žije so svojou matkou vo Washingtone. Zrazu začne prejavovať zvláštne symptómy – levitáciu, veľkú fyzickú silu a extrémne chovanie. Keď lekári nepomohli, jej zúfalá matka privoláva na pomoc kňaza zo susedstva. Do tela Regan totiž vstúpil diabol.

31. október / nedeľa
V zajatí démonov /USA, 2013, 112 min
19.00 / Zámocká krypta / 3€

Ed a Lorraine Warrenovci sú skutočnou dvojicou vyháňačov duchov. Boli súčasťou vyšetrovania údajného strašenia v Amityville, ktoré sa stalo základom známej série filmov. Ed bol vojnový veterán a bývalý policajt, zatiaľ, čo jeho žena tvrdí, že dokáže komunikovať s duchmi. Pár publikoval niekoľko kníh, kde sa zaoberá svojimi stretnutiami s nadprirodzenými bytosťami. Jeden z ich príbehov, konkrétne prípad rodiny Perronovcov sa stal inšpiráciou pre úspešný horor V zajatí démonov.