ZVonline (Lucia Vričanová) | 27.4.2011

Fúrikom po námestí


Na Mestkom zastupiteľstve, ktoré sa vo Zvolene koná len každé dva mesiace, sa včera 26. apríla rokovalo aj o dopravných športových prostriedkoch,
ktoré budú povolené na území Námestia SNP. Všeobecne záväzné nariadenie mesta Zvolen o pešej zóne hovorí, že cyklistom nebude umožnené využívať celé územie Námestia SNP, čo samozrejme, znie logicky. Na námestí sú totiž mamičky s deťmi a kočíkmi a chodci, ktorí by mohli byť neuváženou jazdou cyklistov ohrození. K tomu pozdĺž celého námestia sa tiahne cyklotrasa. Zdá sa, že téma je týmito pár vetami uzavretá. Cyklisti majú cyklotrasu a chodci námestie, je to jasné.

Nie však pre každého. Je nariadenie platné aj pre kolobežkárov? A čo tak pre korčuliarov alebo krasokorčuliarov? (A pre hokejistov…) Medzi zákazmi rôznych športových pomôcok padla veta – zakážme všetko, čo má kolieska. Po nezmyselnom návrhu zakázať všetko s kolieskami, padol návrh, či sa občan môže voziť na fúriku. Nežartujem.

Ako spievajú Horkýže Slíže: „Snažíme sa bicyklovať s dobou…“ Toto si istotne spievala v duchu aj polovica zastupiteľstva, pretože úvahy o bezpečnosti chodcov a zároveň empatia so športovým duchom ich nenechala chladnými a debata vírila nápadmi, ako správne špecifikovať znenie nariadenia. Ak zakázať kolieska, čo s modernými topánkami, ktoré majú kolieska zabudované v päte – dieťa sa šuchne a tým porušuje nariadenie.

Našťastie po strastiplnej debate sa zastupiteľstvo zhodlo na nasledovnom znení: bicykle na Námestí SNP sú zakázané – cyklisti smú využívať cyklotrasu na kraji námestia a korčuliari sa majú pohybovať len rýchlosťou chodcov. A aby sme nezabudli, fúrik pred sebou tlačiť môžete a v ňom bicykel a korčule a prezujete sa, či nasadnete podľa toho, či ste na námestí, na ceste, alebo na cyklotrase.