Necelých 24 hodín po domácej výhre nad HK Orange 20 sa Zvolenčania predstavili v Banskej Bystrici. Pod Urpínom chceli hráči HKM predĺžiť svoju štvorzápasovú šnúru výhier.

Zvolenčania ustrážili Banskú Bystricu na uzde

Zvolenčania už v 4. minúte umlčali domácich fanúšikov, keď sa z pravej strany presadil Coffman. Prítomní veľa hokejovej krásy v prvej tretine nevideli. Do dvojgólového vedenia mohol v 18. minúte poslať hostí Matis. Ten ťažil z výbornej roboty Síkelu, ktorý obral o puk  Ďatelinku a našiel úplne voľného Matisa, ten však zoči-voči proti Lassilovi neuspel.

V 24. minúte sa do nájazdu dostal domáci Lamper, na Nieminena však nevyzrel. Podarilo sa to v 26. minúte Bartánusovi, ktorý sa presadil v presilovej hre. Zvolenčania rýchlo vyrovnali, keď Kováčikovu strelu od modrej dorazil za chrbát Lassilu Milan Kytnár. Banská Bystrica dokázala v druhej časti vyrovnať, keď sa podobným spôsobom ako Bartánus presadil aj Kubka. V závere mal tretí gól domácich na hokejke Hohmann, ten však v úniku proti Nieminenovi neuspel.

Brankár Jani Nieminen podal výborný výkon, pripísal si 27 zákrokov

O všetkom rozhodla záverečná dvadsaťminútovka. Výbornú príležitosť mal v 42. minúte Michal Chovan, ktorý však spomedzi kruhov neuspel. Veľké veci sa začali diať od 49. minúty. Najprv domáci Lunter strelil gól, no tréner HKM Peter Mikula využil svoje právo a dal tento presný zásah prekontrolovať videorozhodcovi. Ten nakoniec gól neuznal. V 51. minúte zostal za obranou zabudnutý Chovan, ktorý v nájazde poslal Zvolen po tretíkrát do vedenia. Michalovi Chovanovi patrila aj záverečná bodka, keď 16-sekúnd pred koncom poslal puk do prázdnej bránky Banskej Bystrice a rozhodol o výhre Zvolen v pomere 4:2.

Tipsport liga – 24. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HKM Zvolen 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Góly: 26. Bartánus (Rosandič), 35. Kubka (Faille, Asselin) – 4. Coffman (Obdržálek, Ross), 27. Kytnár (Šišovský, Kováčik), 51. Chovan (Kytnár), 60. Chovan (Šišovský). Zápas sledovalo 2751 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lassila – Ďatelinka, Kubka, Brejčák, Delisle, Mihalik, Rosandič, Grüdling, Sedlák – Lunter, Surový, Lamper – Brittain, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Brittain – Róth, Češík, Kabáč

Zostava HKM Zvolen: Nieminen – Drgoň, Ross, Bokroš, Kováčik, Hraško, Wharton, Ťavoda, Andersons – Coffman, Steén, Obdržálek – Šišovský, Kytnár, Chovan –   Török, Jurík, Matis – Síkela, Fekiač, Ďaloga

Povedali po zápase:

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Bolo to typické derby. Malo to fanúšikov, emócie. Dnes sa prejavila naša efektivita a nakoniec sme boli šťastnejší my. Výhra je podložená výborným výkonom brankára a všetkých hráčov. Pri góle Luntera sme avizovali, že ho dosiahol korčuľou. Nevidel som to však dobre, ale niečo tam byť muselo, keď ho neuznali.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Derby malo náboj, bola tu výborná atmosféra. My sme mali slabší vstup do zápasu. V prvej tretine sme mali málo pohybu a boli sme akoby zakríknutí. V druhej tretine sme sa zdvihli a vyrovnali sme. Rýchlo sme potom inkasovali, čo by sa nám nemalo stávať. Aktivitou sme vyrovnali. Bol to boj a čakalo sa, kto spraví chybu. My sme ju spravili a škoda toho gólu, ktorý nám neuznali. Rozhodla chyba, keď sme zabudli za sebou hráča, ktorý skočil zo striedačky. Takéto zápasy rozhodujú chyby a maličkosti a my sme dnes tie chyby spravili, preto odchádza Zvolen od nás s tromi bodmi. Podľa nás to mol regulárny gól, rozhodca však povedal, že prišlo k ataku na brankára a pre to ho neuznali.“

Michal Chovan rozhodol o výhre Zvolena dvomi gólmi v záverečnej tretine

Michal Chovan (útočník Zvolena, dnes 2+0): „Hrali sme obetavo, vyrážali sme do brejkov a podali sme kolektívny výkon. Už bolo na čase, aby som rozhodol aj ja. Doteraz to ťahala len prvá formácia. Ja po tom zranení sa stále spamätávam. Je to však zásluha celého tímu. Dostali sme sa tam, kde chceme hrať a budeme sa silou mocou držať v tej hornej časti.“

Milan Kytnár (útočník Zvolena, dnes 1+1): „Vedeli sme, do čoho dnes ideme. Čakal nás tu ťažký duel. Vedeli sme, že dnes musíme hrať zo zabezpečenej obrany a sme radi, že nám to vyšlo. Tabuľkovo sme tam, kde sme chceli byť. Stále je tam však čo zlepšovať. Súboj o prvé štyri miesta je veľmi tesný a čakajú náš ťažké zápasy, aby sme sa tam udržali. Už neriešim, v akom drese kde hrám a výhra chutí výborne.“

Víťaznú šnúru budú môcť rytieri predĺžiť v nedeľu 3. decembra na domácom ľade, keď privítajú Žilinu. Začiatok zápasu je stanovený na 17.00 hod.