Sliačske letisko Tri Duby praskalo vo švíkoch. V sobotu si napriek nie úplne najpriaznivejšiemu počasiu našlo cestu na Sliač podľa organizátorov približne 55 tisíc návštevníkov. Odštartovali tu Medzinárodné letecké dni SIAF 2012.

Letecké dni otvoril za účasti prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča minister obrany Martin Glváč. Plánovaný program sprevádzalo niekoľko tradičných organizačných presunov, niektoré avizované stroje dokonca v sobotu nevystúpili vôbec. Britské historické stroje totiž pre zlé počasie nedoleteli. Všetky hlavné lákadlá však nechýbali a spomedzi nich jasne vytŕčali talianski fenoméni. Popoludní sa aj výraznejšie rozpršalo, ale krátko pred treťou hodinou si hlavné lákadlo tohtoročných leteckých dní priam privolalo slnečné lúče. Vystúpenie talianskej národnej leteckej skupiny Frecce Tricolori postavilo na nohy každého, a vďaka zlepšenému počasiu si mohli diváci, okrem spoločného štartu, vychutnať kompletnú zostavu tohto svetoznámeho zoskupenia. Program leteckých dní celkovo vypĺňa 400 účastníkov na 95 lietadlách zo 14 krajín. Okrem talianskej skupiny zaujala aj poľská formácia Orlik team či statická ukážka amerického bombardéra B-52 Stratofortress.

V prvý deň 55 tisíc návštevníkov, problémy opäť s dopravou

Napriek tomu, že organizátori avizovali viacero opatrení na odstránenie vlaňajších dopravných nedostatkov, i v tomto roku sa museli návštevníci prichádzajúci osobnými automobilmi poriadne obrniť. Ráno sa v smere od Banskej Bystrice tvorili kolóny, v ktorých podľa slov návštevníkov niektorí strávili aj hodinu a pol. Ďalšie problémy ľudia avizovali pri kyvadlovej doprave, tá však bola zabezpečená v maximálnej možnej miere, problémy vznikali najmä so samotnými návštevníkmi, ktorí sa húfne snažili natlačiť do pristavovaných autobusov.

Pri takýchto problémoch ale treba zdôrazniť fakt, že na Slovensku sa iné podujatie takto veľkého rozsahu v posledných rokoch neorganizovalo. Najväčší slovenský hudobný festival má kapacitu len 30 tisíc divákov, ktorí navyše prichádzajú a odchádzajú postupne. Na Sliači musí v praxi jedna cesta popri letisku zvládnuť nárazovo dopoludnia a znovu podvečer takmer dvojnásobný počet ľudí. Celkovým cieľom organizátorov je v tomto roku dosiahnuť hranicu 100 tisíc návštevníkov.

Štoksa: Keď sme do Talianska posielali pozvánku, na druhý deň prišla odpoveď

Riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry, ktorá je hlavným organizátorom podujatia, už počas prvého dňa netajil spokojnosť s diváckou návštevnosťou leteckých dní: „Už dnes vieme, že sme asi znovu zlomili rekordy. Je tu viac ľudí, ako minulý rok. Keď sme povedali, že za sobotu a nedeľu tu bude stotisíc ľudí, tak je to asi pravda,“ povedal Hubert Štoksa. Aj keď v nedeľu býva spravidla návštevníkov menej, zajtrajšok sľubuje ešte priaznivejšie počasie, a tak sa cieľ v počte návštevníkov skutočne môže podariť naplniť. A to bezpochyby aj pre vynikajúce obsadenie letových ukážok. Príchod talianskej skupiny Frecce Tricolori bol pritom na prvý pohľad jednoduchou záležitosťou, ale zároveň odrazom kvalitne pripraveného vlaňajšieho ročníka podujatia: „Keď sme do talianska posielali pozvánku, tak na druhý deň už bola odpoveď. Oni poslali sami dopredu list, v ktorom napísali, že by sa chceli zúčastniť týchto leteckých dní. Taliansky generál, pridelenec leteckej obrany, tu minulý rok bol a strašne sa mu to páčilo, tak on už dopredu začal vybavovať to, aby sa sem tá skupina dostala,“ vysvetlil Štoksa pre ZVonline.sk.