Prvé pohronské derby v aktuálnej sezóne Tipsport ligy sprevádzala podľa očakávaní búrlivá atmosféra na zaplnenom banskobystrickom zimnom štadióne. Po poslednom nezvládnutom zápase proti Žiline sa od domáceho tímu, ktorého káder ja nabitý zvučnými menami, očakávalo víťazstvo. Duel napokon priniesol veľmi zaujímavú zápletku.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:4 pp (1:0, 0:1, 2:2, – 0:1)

Góly: 5. Lamper (Zigo), 45. Majdan, 47. Šmach (Sandgren, Galamboš) – 29. Obdržálek (Klíma, Škvaridlo), 48. F. Fekiač (Ďaloga), 54. Howden (Brabenec, Jurík), 61. Obdržálek (Brabenec). Zápas sledovalo 2816 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Sandgren, Čížek, Šmach, Gründling, Rosandič, Petran – Lamper, Zigo, Matoušek – Hudec, Handzuš, Gillies – Loskot, Galamboš, Majdan – Mikula, Kytnár, Lunter

Zostava HKM Zvolen: Baroš – Bagin, Juraško, Andersons, Krejčí, Habšuda, Pokovič, F. Fekiač, Howden – Jurík, Brabenec, Semorád – Škvaridlo, T. Klíma, Obdržálek – Žilka, Mráz, Klhůnek – Misenev, V. Fekiač, Ďaloga

BBO_5927V úvode zápasu sa domáci ultrafans prezentovali efektnou choreografiou a ich hlasivky ani nestihli stíchnuť, keď sa už o štyri minúty neskôr radovali z úvodného gólu v sieti Zvolena. Prsty v ňom mal opäť najlepší kanonier Banskobystričanov v aktuálnom ročníku Zigo, po ktorého peknom individuálnom prieniku sa k vyrazenému puku dostal Lamper a dopravil ho do siete. Drvivý tlak baranov vzápätí pokračoval príležitosťami Handzuša, Galamboša, Majdana a aktívneho Ziga. Až v jedenástej minúte sa v ofenzíve prvýkrát prejavili aj hostia, keď pozornosť Bacashihuu vyskúšal strelou spomedzi kruhov Jurík.

V druhom dejstve sa hra vyrovnala, čomu napomohlo aj viac voľného priestoru na ľade pri vzájomných vylúčeniach Klímu a Ďatelinku. Americký gólman v službách domácich Bacashihua predviedol svoje umenie pri dobrých príležitostiach Juríka a Škvaridla, na opačnej strane neuspel v dobre pozícii Kytnár. Čaro banskobystrického brankára zlomili Zvolenčania až v dvadsiatej deviatej minúte po dorážke Obdržáleka, ktorý dobre zareagoval na vyrazený puk z hokejky Klímu. Pretiahnuť vedenia späť na stranu baranov mohli do druhej sirény ešte Mikula s Lamperom, v oboch prípadoch sa však vynikajúcimi zákrokmi vyznamenal Baroš.

BBO_6241V záverečnej časti hry prišiel na rad tradičný a nervózny derby hokej s množstvom nervozity, zvratov a viacerými vylúčeniami na oboch stranách. V štyridsiatej piatej minúte potrestal hrubú chybu Howdena Majdan, ktorý v súboji so zvolenským brankárom predviedol svoje kanonierske schopnosti efektným zakončením do šibenice. Pri následnej presilovke štyroch proti trom zvýšil vedenie Banskej Bystrice na rozdiel dvoch gólov Šmach presnou strelou od modrej čiary. Odpoveď Zvolena však bola bleskurýchla. Po spolupráci Ďalogu najprv znížil Fekiač a keď po následnom neúspešnom tlaku domácich skóroval v päťdesiatej štvrtej minúte aj Howden, prítomní diváci začali tušiť, že zverencom Vladimíra Orzságha opäť na domácom štadióne unikne víťazstvo v riadnom hracom čase. Katastrofa bola zavŕšená, keď hneď po začiatku predĺženia domáci hokejisti zabudli na osamoteného Obdržáleka, ktorý po prihrávke Brabenca rozhodol o cennom víťazstve Zvolena pod Urpínom.