BBO_0279Letecké dni Slovak International Air Fest 2014 aj tento rok prilákali desaťtisíce návštevníkov z celého Slovenska i zahraničia.

Napriek termínovému prekrytiu s inými leteckými podujatiami v Európe a rusko-ukrajinskému konfliktu, ktoré ovplyvnili obsadenie leteckých ukážok, ponúkli počas posledného augustového víkendu najväčšie slovenské letecké dni zaujímavý program.

MLD SIAF 2014 začali oficiálnym otvorením za účasti prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a ministra obrany Martina Glváča. Na oblohe potom divákov zaujali napríklad letecká akrobatická skupina poľských vzdušných síl Bielo-červené Iskry, skupina Baltic Bees či svetoznámy český Flying Bulls Aerobatics Team. Medzi obľúbené stálice sliačskych leteckých dní patrí aj maďarský akrobatický pilot Zoltán Veres, ale dych vyrážajúcou novinkou na tohtoročnom SIAF-e bolo vystúpenie škandinávskej leteckej šou Catwalk. Lákavý bol aj súboj super rýchleho automobilu Ariel Atom s jazdcom Matejom Homolom proti stíhaciemu lietadlu L-39, ktorý v sobotu popoludní prekvapivo pre rýchlejšiu možnosť otočenia zvládol o niečo rýchlejšie slovenský automobilový pretekár.

Medzinarodne letecke dni SIAF 2014, letisko Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Ministerstvo obrany už dlhodobo priznáva, že stav slovenského letectva so súčasnou technikou je dlhodobo neudržateľný. Práve na tohtoročných Medzinárodných leteckých dňoch SIAF prezentoval minister Martin Glváč záujem definitívne zakúpiť pre naše vzdušné sily dopravné lietadlá Spartan, aké mali možnosť diváci priamo vidieť aj na sliačskej oblohe v podaní talianskych hostí. Zároveň bola podpísaná oficiálna spolupráca s českou stranou na zabezpečenie spoločnej vzdušnej ochrany aj s tretím partnerom – Švédskym kráľovstvom. Práve táto spolupráca má už v horizonte najbližších rokov priblížiť aj Slovensko k českému modelu prenájmu stíhacích lietadiel JAS-39 Gripen, ktoré by mohli časom nahradiť starnúce lietadlá Mig-29.

Hlavným organizátorom podujatia SIAF 2014 bola aj tento rok Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom Ministerstvom obrany Slovenskej republiky.