Pred cestou do Bratislavy na ligový zápas v rámci Winter Games s Trenčínom, čakalo na zvolenských hokejistov ešte derby v Banskej Bystrici v rámci 28. kola najvyššej hokejovej súťaže. Išlo už o piate tohtosezónne pohronské derby, no kým v predchádzajúcich troch zvíťazili rytieri, v piatok sa napokon museli skloniť pred domácimi.

Banskobystričania neostali nič dlžní svojej povesti a už v prvom striedaní sa nechal vylúčiť po prísnom verdikte rozhodcov Kabáč. Hostia tak dostali k dispozícii početnú výhodu, a hoci „barani“ pomerne dlho odolávali, napokon sa neubránili. Na začiatku 3. minúty zakončoval najprv Jedlička, puk sa odrazil k Viedenskému a ten už otváral skóre zápasu – 0:1. Na konci 5. minúty mohol zvyšovať náskok svojho tímu Jedlička, no zblízka triafal iba do konštrukcie. Na opačnej strane sa predieral ku gólu Sukeľ, ktorý sa spoza brány snažil pretlačiť puk za ležiaceho Trenčana. Aktívny Jedlička mal príležitosť aj v 7. minúte, a keďže svoj pokus ani tentokrát nepremenil, prišiel gólový trest v podaní domácich. Na konci 8. minúty vyrovnával Výhonský, ktorého našiel Sukeľ a jednoduchá kombinácia slávila úspech – 1:1. V 13. minúte bol blízko gólu Troock, ktorého strela v presilovej hre vypadla Trenčanovi z lapačky, rozhodcovia však hru prerušili. Zhruba minútu a pol pred koncom tretiny vyslal strelecký pokus z optimálnych miest hosťujúci Stupka, no trafil iba pripraveného Sedláčka a do kabín sa tak odchádzalo za vyrovnaného stavu.

Už v 23. minúte bol blízko gólu Troock, no napokon si musel počkať na začiatok 27. minúty, kedy na dvakrát prekonával Trenčana v bráne Zvolena 2:1. Hosťom však stačili necelé dve minúty, aby vyrovnali – z ostrého uhla, z vrcholu pravého kruhu zakončoval tvrdou delovkou Mudrák a keďže Sedláček toho príliš veľa nevidel, puk skončil v sieti – 2:2. V 37. minúte Watling adresoval puk do šance Bírešovi, no útočník „baranov“ nenašiel recept na zvolenského brankára, a tak bol stav aj po štyridsiatich minútach vyrovnaný.

V 42. minúte mohol poslať „Iskru“ do vedenia Jendek, lenže ani na dvakrát nedostal puk cez Trenčana. Onedlho takmer všetkých prítomných vystrašil domáci brankár Sedláček, ktorému sa pri rozohrávke zamotal puk medzi korčule a takmer z toho bol gól. V 58. minúte mohol rozhodnúť Watling, no jeho zakončeniu chýbali centimetre a duel tak smeroval do predĺženia.

V predĺžení sa štandardne prelievali šance z jednej strany na druhú, najprv na strane hostí mohol o všetkom rozhodnúť Messner, na opačnej strane mal príležitosť na definitívu Sukeľ. V úplnom závere sa pri prečíslení predral do gólovej tutovky Watling, na strane Zvolena mohol dať bodku za stretnutím Bondra, ktorý ale zoči-voči Sedláčkovi neuspel. O víťazovi tak rozhodovali až samostatné nájazdy. V nich sa najprv za domácich presadil Bíreš, ktorému kontroval Zuzin. Rozuzlenie napínavej lotérie priniesla až siedma séria a v nej pokus Urbáneka, následne stroskotal na českom brankárovi „baranov“ hosťujúci Sideroff a bolo dobojované. Piate pohronské derby sezóny vyznelo tentokrát úspešnejšie pre Banskú Bystricu.

„Dá sa povedať, že sme si to prehrali sami. Bolo to podľa mňa vyrovnané, veľa šancí, no my sme ich mali trochu viac. Mali sme dať góly, no nedali sme a keď ich nedáme viac, nemôžeme predsa vyhrať. Každá šnúra skončí, ale treba začať novú. Budeme nad tým rozmýšľať do polnoci a zajtra máme ďalší zápas, na ktorý sa budeme sústrediť a ideme si ho užiť a v prvom rade vyhrať. Budeme to musieť nejak zvládnuť, je to naša práca,“ zhodnotil po zápase útočník Zvolena Marek Viedenský.

Tipos extraliga – 28. kolo – piatok 13.01.2023 – Tipsport Aréna

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:2 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 3. Viedenský (Jedlička, Zuzin), 27. Troock (Kontos. Watling), Urbánek (rozh. sam. nájazd) – 8. Výhonský (J. Sukeľ, Gašpar), 29. Mudrák (Hanna, Huntebrinker). Rozhodovali: Výleta, J. Konc ml. – Haringa, Gegáň, vylúčení na dve min.: 2:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 2819

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (P. Andrisík) – Luža, Bačik, Ďatelinka, Kojo, Holenda, Bača, Frídel – Watling, Kontos, Troock – R. Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – Výhonský, Urbánek, Jendek – Gabor, Sojka, Kabáč

Zostava HKM Zvolen: Trenčan (Petrík) – Messner, Hraško, Mudrák, Hanna, Kubka, Sládok, S. Barcík – Jedlička, Langkow, R. Bondra – Sideroff, Huntebrinker, Hecl – Stupka, Viedenský, Zuzin – Marcinek, Šiška, Csányi – A. Barcík

Už v sobotu sa zvolenskí hokejisti predstavia v Bratislave na Tehelnom poli v rámci už avizovaného zápasu Winter Games proti Trenčínu. Pôjde o predohrávku 34. kola Tipos extraligy. Zápas začína o 18.30 h.