Hokejisti HKM Zvolen boli v piatkovom predvianočnom derby blízko k tomu, aby ukončili víťaznú sériu baranov. Tri body držali v rukách až do záveru predposlednej minúty riadneho hracieho času, ale napokon inkasovali a v nájazdoch ťahali za kratší koniec.

Prvá presilovka patrila v úvode duelu domácim, ale trvala len pár sekúnd, keďže sa proti pravidlám previnili aj oni. V hre štyroch proti štyrom sa ale nič zásadné neudialo. V 8. minúte sa do zaujímavej príležitosti dostal Matt Wilkins, ktorý sa tiesnený rútil sprava na bránku, ale gólmana Kupskyho neprekonal. Zámorský útok HC ’05 pohrozil aj v 11. minúte, keď išiel Carter Turnbull do prečíslenia dvoch proti jednému s Marcusom Velom, ale zvolil strelu, s ktorou si Kupsky poradil.

Krátko nato mali hráči Banskej Bystrice k dispozícii presilovú hru, ale v oslabení si vypracovali gólovú príležitosť hostia. Nepresnú prihrávku Petra Šenkeříka zachytil Patrik Marcinek, ktorý ale svoj únik nezakončil podľa predstáv. V 16. minúte to z pravého kruhu skúšal švihom osamotený Marek Hecl, ale Krošelj opäť povedal „nie“. V 19. minúte to už ale Heclovi vyšlo, keď domáci nedostali puk z ich obranného pásma a z ľavého kruhu vystrelil švihom do horných poschodí bránky Banskej Bystrice – 0:1. V záverečných sekundách prvej tretiny sa ešte dostal do šance Vela, ale bol faulovaný.

Barani tak začali prostrednú časť hry v početnej prevahe, no boli to rytieri, ktorí strelili aj druhý gól piatkového derby. V 25. minúte dostal od Dávida Mudráka nádhernú prihrávku pred bránku Jozef Sládok, ktorý zľava prekonal Krošelja – 0:2. Zverencom fínskeho trénera Raima Helminena sa však už o minútu a pár sekúnd podarilo vyrovnať, keď Luke Adam vyhral rýchlostný súboj na pravej strane útočného pásma, natlačil sa až pred bránku a puk zasunul povedľa Kupskyho za bránkovú čiaru – 1:2. V 29. minúte mohol prinavrátiť Zvolenčanom dvojgólové vedenie Hecl, ktorý už takmer zakončoval do odkrytej bránky, ale v poslednej chvíli mu Wilkins vypichol puk.

Druhá polovica druhej 20-minútovky patrila herne baranom. Brankár Kupsky podržal tím HKM v 32. minúte pri strele Andreasa Štraucha z prvej spomedzi kruhov. V 35. minúte neuspel z pravého kruhu Výhonský a následne ani zľava Štrauch. V 39. minúte si svojím napádaním a následnou individuálnou prácou vypracoval streleckú príležitosť z medzikružia Turnbull, ale ani on nevyrovnal. V poslednej minúte druhej tretiny nevyšla dorážka Velovi a o pár sekúnd bol v šanci faulovaný Turnbull. Po tejto situácii sa do seba za bránkou Zvolena pustili kompletné päťky oboch celkov, a tak sa diváci dočkali aj šarvátky, ktorá k derby patrí.

Aj na začiatku tretieho dejstva tak barani hrali presilovku. Ani tentokrát ju však nevyužili. V tretej tretine prevládal skôr bojovný hokej, pričom viac síl do útoku museli pochopiteľne vrhnúť domáci. Rytieri však hrozili z rýchlych protiútokov. V 47. minúte sa do prečíslenia dostali Peter Zuzin s Marekom Viedenským a druhý menovaný trafil Krošeljov betón. Zvolenčania dobre bránili a blokovali strelecké pokusy banskobystrického tímu. Boli blízko k tomu, aby najtesnejšie vedenie ubránili a ukončili sériu HC ’05, ale minútu a štyri sekundy pred koncom riadneho hracieho času poslal puk od modrej čiary pod brvno český obranca Šenkeřík – 2:2.

V predĺžení, pri hre troch proti trom, mali viac šancí barani, a to aj preto, že ho dohrávali v početnej prevahe. Zverenci trénera Norberta Javorčíka však tlak ustáli a derby dospelo až do samostatných nájazdov. V nich skórovali všetci traja exekútori domácich – Vela, Rastislav Gašpar aj Andrej Bíreš, zatiaľ čo na strane HKM prekonal brankára len Miroslav Mucha. Z výhry na domácom ľade sa tak radovalo mužstvo Banskej Bystrice, ktoré zaznamenalo už siedme víťazstvo po sebe.

Povedali o zápase

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Bol to náročný zápas. Zvolen hral naozaj dobre, boli silní, dobre korčuľovali. V prvej tretine boli jednoznačne lepší, ale udržali sme sa v hre a väčšinu času sme bránili celkom dobre. V druhej tretine sme hrali viac našu hru, pridali sme v ofenzíve a mali sme aj šance. Celkovo to bol dobrý zápas. Zvolen má veľmi dobrý tím, výborných hráčov, ale naši hráči to aj tak zvládli, našli cestu ako vyrovnať a v nájazdoch sme boli lepší. Mali sme šance aj v predĺžení, ale naša presilová hra dnes úplne nefungovala. Samozrejme, výhry ma tešia, ale zásluhu na tom majú hráči, je to ich práca.“

Petr Šenkeřík, strelec gólu Banskej Bystrice na 2:2: „Bolo to super. Myslím si, že v prvej tretine sme trošku zaostávali, ale naším prvým gólom sme sa dostali do zápasu. Fanúšikovia nás hnali dopredu, takže som rád, že sme im to vrátili. Pri mojom góle to tam pekne zaplávalo. Nejako som to chytal na modrej a už som si hovoril, že to tam musím vystreliť, pretože tam spoluhráč stál pred bránkou. Tak som to tam vypustil a išlo to dnu. Bolo to super, lebo bolo veľa fanúšikov. Keby nebol štadión plný, tak by som si to tak neužil.“

Norbert Javorčík, tréner Zvolena: „Darilo sa nám zlepšovať sa celý zápas. S prvou tretinou sme neboli spokojní, aj keď sme mali veľkú streleckú prevahu. V druhej tretine sme sa v niektorých veciach dvihli, ale zrážali nás systémové chyby. V tretej tretine za mňa náš najlepší výkon. Samozrejme, dostali sme gól tesne pred koncom, ale myslím si, že mužstvo urobilo v tretej tretine veľmi veľa pre to, aby sme zápas vyhrali. Nie sme úplne frustrovaní z výkonu, výsledok nás samozrejme mrzí, ale tá tretia tretina, úsilie, zlepšenie v systéme a ochota plniť niektoré veci, to bolo veľmi slušné. Siahali sme po víťazstve, máme len jeden bod, aj taký je hokej, ale zoberieme si z toho pozitíva a ideme ďalej.“

Marek Hecl, strelec prvého gólu Zvolena: „Veľmi rýchly, kontaktný hokej z oboch strán. Myslím si, že sme hrali dobre. Mrzí nás, že sme to neudržali, minútu do konca sme dostali gól. V nájazdoch sa nám to už bohužiaľ nepodarilo vyhrať. Fanúšikovia si určite prišli na svoje, či už bystrickí, alebo naši. Bystrickí sú samozrejme šťastnejší, ale taký je šport. Škoda, že sme to nezvládli, ale ideme ďalej. Mal som tam aj ja veľa šancí na hokejke, nepadlo nám to tam, ťažko sa to teraz takto hodnotí. Myslím si, že v obidvoch zápasoch (pod trénerom Javorčíkom) sme predviedli dobré výkony, v Spišskej aj dnes, nemáme sa za čo hanbiť. Trošku viac efektivity by nám neuškodilo, a možno aj toho šťastíčka na konci.“

Tipos extraliga – 28. kolo – piatok 22.12.2023, 18.00 h – Tipsport aréna – B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:2 sn (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 3:1)

Góly a asistencie: 26. Adam (Petriska), 59. Šenkeřík, rozh. náj. Gašpar – 19. Hecl, 25. Sládok (Mudrák, Zuzin). Rozhodovali: Baluška, Crman – Gegáň, Valo. Diváci: 3 016.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Šenkeřík, Bačik, D. Stránský, Hora, Luža, Ďatelinka – Turnbull, Vela, Wilkins – Faith, Adam, Petriska – Macek, Bíreš, Gašpar – Štrauch, A. Stránský, Výhonský.
Tréner: R. Helminen.

Zostava HKM Zvolen: Kupsky (Trenčan) – Mudrák, C. Hults, Kubka, Rauhauser, Hain, Sládok, Čulík – Kašlík, M. Hults, Bondra – Mucha, Zuzin – Hecl, Langkow, Marcinek – Kolenič, Šiška, Csányi – Viedenský.

12 HC 19 Humenné 28 8 1 2 17 73:112 28

Nasledujúci zápas odohrajú hokejisti HKM Zvolen na domácom ľade, kde v utorok 26. decembra o 17.00 h privítajú Liptovský Mikuláš.