Piatkové dvadsiate kolo Tipos extraligy ozdobilo derby medzi HKM Zvolen a HC ’05 Banská Bystrica. Obe mužstvá ťahali pred týmto súbojom šnúru prehier, tú svoju napokon pretrhli barani.

Zatiaľ čo hokejisti Zvolena ťahali za kratší koniec v posledných štyroch kolách, z toho dvakrát po predĺžení, tak hráči HC ’05 v uplynulých piatich zápasoch nebodovali. Domáci boli na tom lepšie aj z hľadiska tabuľkového postavenia, keď mali na 3. mieste 8-bodový náskok na svojho rivala, ktorý okupoval 8. priečku. Hostí viedol po prvýkrát legendárny Fín Raimo Helminen.

Prvá veľká šanca patrila rytierom, keď Gašper Krošelj vyrazil puk po strele Samuela Haina pred seba, ale Juraj Šiška z dorážky netrafil bránku. Od polovice 4. minúty mal Zvolen k dispozícii prvú presilovku, ktorú síce nevyužil, no krátko po návrate Cartera Turnbulla na ľad vystrelil Cole Hults od modrej čiary a Radovan Bondra tečoval puk za Krošeljov chrbát – 1:0. Barani mohli vyrovnať v 9. minúte, keď si Andreas Štrauch našiel odrazený puk a vypálil príklepom, ale Jake Kupsky predviedol výborný zákrok. Svoju prvú presilovú hru nevyužili ani Helminenovi zverenci a vo zvyšnom priebehu prvej tretiny sa už stav stretnutia nemenil.

Po vylúčení Mareka Viedenského z konca prvej 20-minútovky mali hráči Banskej Bystrice v úvode tej druhej k dispozícii početnú prevahu a Roman Faith nabil spoza bránky Alexovi Výhonskému, ktorý ale trafil len Kupskyho. V nasledujúcich minútach sa zaskvel gólman Krošelj, keď vychytal Viedenského aj Karola Csányiho. Zákroky slovinského brankára nevyšli navnivoč, keďže v 29. minúte vyrovnal na 1:1 Matej Macek, ktorý vybojoval puk pri mantineli za bránkou, natlačil sa pred Kupskyho a prekonal ho bekhendom. Pre Maceka to bol jeho vôbec prvý gól v extralige. V druhej polovici druhej tretiny ubránili hostia dve oslabenia, keď bol po druhýkrát vylúčený Turnbull a na trestnú lavicu putovala aj nová posila, český obranca Petr Šenkeřík. Barani však vo štvorici pohrozili. Andrej Bíreš v prečíslení dvoch proti jednému najprv neprepasíroval puk na Výhonského a následne z dorážky preveril Kupskyho.

Zverenci trénera Petra Oremusa si prinavrátili vedenie v úvode tretieho dejstva. Marek Hecl zrýchlil po ľavom krídle a presnou strelou prekonal Krošelja – 2:1. Hráči Banskej Bystrice mohli odpovedať o pár minút neskôr v presilovke o dvoch mužov, ale dočkali sa až v následnej početnej prevahe o jedného hráča počas 4-minútového vylúčenia Chrisa Langkowa. Faith v polovici 47. minúty naservíroval puk spoza bránky Jánovi Petriskovi, ktorý z prvej zaskočil Kupskyho, a tak si pripísal prvý extraligový gól v drese HC ’05 – 2:2. Vyše dvetisíc osemsto divákov sa napokon, chtiac-nechtiac, dočkalo extra porcie hokeja. V predĺžení troch proti trom ukončili svoju sériu prehier barani, keď Patrik Bačik našiel spoza bránky Bíreša, ktorý rozhodol piatkové derby – 2:3.

Povedali o zápase pre prítomných zástupcov médií

Peter Oremus, tréner HKM Zvolen: „Zaujímavý zápas z oboch strán, každý si uvedomoval, že potrebuje zvíťaziť. Nás ovplyvnili tie vylúčenia, keď sme išli do troch a potom do štyroch. To bolo úplne zbytočné z našej strany, tam musíme kontrolovať hokej, aby sa to nestalo. Tým pádom sa zápas dostal do predĺženia, ktoré súper zvládol lepšie. Prehrať po piatykrát v rade, je to veľmi nepríjemná situácia. Ja si myslím, že si to všetci uvedomujeme. Tie predĺženia nám nejdú, ani jedno sme nevyhrali, ale je pre nás dôležité už zvíťaziť za tri body. Čo tomu chýba? Sami ste videli, že zo začiatku sezóny chlapcom tie góly padali. Teraz je tých gólikov z našej strany naozaj málo na to, aby sme boli víťazní.“

Radovan Bondra, strelec prvého gólu HKM Zvolen: „Určite, bod sa máli. Prehrali sme päť zápasov po sebe, čiže radosť určite nepanuje, ale myslím si, že skúsené a dobré tímy nájdu cestu, ako sa z toho dostať von. My sme si už stihli povedať pár slov po zápase, takže verím, že to padne na úrodnú pôdu, a v ďalšom zápase to už otočíme. Derby bolo vyrovnané, bolo to super. Každý zápas, či už u nich, alebo u nás, je päťdesiat na päťdesiat. Je jedno, ktorý tím je ako postavený v tabuľke, ale je tam emócia, sú to odvekí rivali, čiže ten zápas má stále náboj. Asi musíme zlepšiť presilovky, nerobíme v nich presne to, čo na začiatku sezóny, čiže na tom musíme určite popracovať. Vieme o našej bilancii v predĺženiach, ale hovorím, urobíme všetko pre to, aby sme to v ďalšom zápase zlomili a akonáhle príde predĺženie, tak sa budeme snažiť to zmeniť.“

Raimo Helminen, nový tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Náročný zápas, domáci tím je naozaj dobrý. V prvej tretine sme mali trochu problémy, strácali sme puk v našom pásme. Som ale spokojný s tým, ako sme hrali v druhej a tretej tretine. Samozrejme, urobili sme zopár chýb, presilovky nám veľmi nešli, ale výkon hráčov ma potešil. Pre hráčov je veľmi dôležité, že ukončili sériu prehier, takisto pre klub.“

Tipos extraliga – 20. kolo – piatok 24.11.2023, 18.00 h – Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

Góly a asistencie: 6. R. Bondra (C. Hults, M. Hults), 42. Hecl (Mudrák, Csányi) – 29. Macek (Bíreš, Bačík), 47. Petriska (Faith, Bačík), 63. Bíreš (Bačík, Faith). Rozhodovali: Baluška, Novák – M. Orolin, D. Konc ml.. Diváci: 2879.

Zostava HKM Zvolen: Kupsky (Trenčan) – Sládok, Hain, C. Hults, Mudrák, Rauhauser, Kubka (A), Čulík – R. Bondra, Langkow, Mucha – Hecl, M. Hults, Kašlík – Zuzin (A), Viedenský (C), Marcinek – Kolenič, Šiška, Csányi.
Tréner: P. Oremus.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Bačík (A), Hora, Šenkeřík, Luža, Ďatelinka (C), Pavúk, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Petriska, Adam, Faith – Výhonský, Bíreš (A), Macek – Plančár, Stránsky, Štrauch.

12 HC 19 Humenné 20 5 1 1 13 54:86 18

Hokejisti HKM Zvolen odohrajú nasledujúci zápas v nedeľu 26. novembra od 17.00 h, keď na domácom ľade privítajú HK Poprad.