V mnohých mestách a obciach na Slovensku slúžia fotopasce na odhaľovanie osôb vyvážajúcich odpadna čierne skládky, ako sa stalo aj v prípade Banskej Bystrice a jej blízkeho okolia.

fotopasce-clanok-obrazokObdobné skúsenosti v posledných rokoch majú aj mestá a obce po celom Slovensku. Problém čiernych skládok je veľkou záťažou pre životné prostredie, a to často čo i len z estetického hľadiska. Fotopasce už využívajú napríklad v Michalovciach a aj v Bratislave.

Ide o vode odolné zariadenia, ktoré nepotrebujú napojenie do elektrickej siete. Uplatnenie fotopascí je tak široké, keďže niektoré modely dokážu odosielať formou MMS vyhotovené snímky ihneď na mobil alebo e-mail. Je to užitočné tak na stráženie objektov či následné privolanie polície.

Čo je fotopasca?

Fotopasca je v podstate digitálny fotoaparát, ktorý sa aktivuje pohybom. To znamená, že nesníma non-stop ale odfotí všetko čo sa pohne v jej zornom poli. Pôvodne boli fotopasce vyvinuté pre poľovníkov a ochranárov na sledovanie divej zveri, preto fotopasciam nevadí sneh, dážď, mráz a v prevádzke vydržia aj niekoľko mesiacov bez akejkoľvek údržby. Vyhotovené zábery fotopasca ukladá na pamäťovú SD kartu. Modely s MMS funkciou (spoznáte podľa toho, že má anténu) fotky odošlú aj na mobil alebo e-mail, čo oceníte hlavne pokiaľ chcete strážiť svoj byt, chatu, auto, firmu…

Ukážkové zábery z fotopascí:

Fotopasca s funkciou MMS Welltar 7310: