Štvrtý zápas štvrťfinálovej série medzi Zvolenom a Banskou Bystricou priniesol zatiaľ najvyšší počet gólov. O väčšinu z nich sa postarali hráči HKM, ktorí pocestujú domov s postupovým mečbalom, a to vďaka vysokej výhre z banskobystrického ľadu.

Banskobystričania po už utorňajšom výpadku Šoltésa a Paukovčeka museli oželieť aj tretieho dôležitého hráča, zraneného Lampera. Zvolenčanom sa pre zmenu zranil v druhej minúte Jedlička, pri súboji s Cardwellom to neustálo jeho koleno. Do vedenia išli hostia v štvrtej minúte. Po strele Leskinena vyrazil Weninger puk, ktorý následne Osterberg šikovne prihral voľnému Kriegerovi a ten pred odkrytou bránkou nezaváhal. Domáci využili v šiestej minúte presilovku. Berger našiel v medzikruží pohotového Urbánka a bolo 1:1. Lenže vo ôsmej minúte opäť viedol majster. Najprv sa Zuzin síce predčasne tešil z gólu, no úspešná bola až pekná zadovka Viedenského na Puliša, ktorý zakončil z pravého kruhu presne k vzdialenejšej žrdi – 1:2. Po nevyužitej zvolenskej presilovke a šanci Töröka sa skóre menilo v štrnástej minúte. Kubkovu strelu od modrej účinne tečoval Krieger a bolo 1:3. V závere prvej tretiny mohli pridať „bryndziari“ v druhej početnej výhode i štvrtý gól, zblízka sa nepresadili Saracino a Krieger.

Na začiatku druhej tretiny najprv neuspel Osterberg zoči – voči Weningerovi, no ten napokon kapituloval o pár sekúnd neskôr, pretože po strele Kotvana nezaváhal pri dorážke pred jeho odkrytou svätyňou Saracino – 1:4. Za tohto stavu putoval medzi žrde Belányi a ten do prestávky už nekapituloval. Ustál najmä dobré príležitosti Mikúša, Saracina a Meliška. Zvolenčania ho nepokorili ani počas dvoch presiloviek. Zaujímavý moment sa udial v 35. minúte, keď Bubela atakoval v jazde gólmana Rahma a v úlohe pomstiteľa úradoval hosťujúci bek Roy. A hoci bystrický útočník bitku vyhral, pri páde na ľad si poranil hlavu. Rozhodcovia udelili obom hokejistom tresty do konca zápasu. Hromadnú bitku ostatných hráčov neriešili.

Na začiatku tretej tretiny neuspel po individuálnej akcii na domácej strane Bača, na druhej strane z podobnej situácie Leskinen, vychytal ho Belányi. V 46. minúte z obrannej tretiny prehrmel popri mantineli po ľavej strane Tamáši a z mierneho uhla poslal pekný pozdrav ponad lapačku Rahma – 2:4. Duel dostal náboj, zvolenský útočník Török nevyužil únik a po ňom mali dobré možnosti hokejisti spod Urpína, konkrétne Výhonský, Björkung a Fossier, keďže ich nevyužili, pykali. Po chybnej rozohrávke sa rútil v 55. minúte na bránku Krieger a zaknihoval hetrik. Konečný výsledok na 2:6 stanovil Puliš do opustenej bránky „baranov“, keďže Karhulovci hrali vabank v šestici bez gólmana.

Peter Krieger, strelec hetriku, HKM Zvolen: „Vždy poteší, keď môžete prispieť k víťazstvu. Musím vyzdvihnúť prihrávky od spoluhráčov, mal som aj trochu šťastia. Po tímovej stránke to bol určite vydarený zápas. Rivalitu cítiť v hľadisku, aj na ľade. Sú to fyzicky náročné, rýchle zápasy a také je play-off. Ja som rád, že toho môžem byť súčasťou.“

Andrej Kmeč, asistent trénera HKM Zvolen: „Samozrejme, super dvojzápas. Včera sme to zvládli bojovnosťou, dnes hokejovým umením. Od začiatku sme mali ten zápas pod kontrolou, odskočili sme na viac ako jeden gól a tú hru sme kontrolovali. Výsledok sa dostavil. Čo sa týka straty Maroša (Jedličku), je to hráč, ktorý sa vyšvihol na hráča, ktorý je veľkou súčasťou a je to samozrejme nepríjemné. Spravíme všetko pre to, aby sme domáci zápas zvládli.“

Radovan Puliš, útočník HKM Zvolen: „Chceli sme vyhrať obidva zápasy, ale vedeli sme, že to nebude ľahké, čo ani nebolo. Aj keď dnes ten výsledok bol taký, aký bol, ale Bystrica tam ešte za stavu 4:2 mala šance, ktoré nepremenili. Som rád, že sme to zvládli a vyhrali sme. Už sa sem určite nebudeme chcieť vracať, ale klobúk dolu pred fanúšikmi Bystrice, aj našimi, že prišli. Tá atmosféra bola fakt krásna aj dnes. Rozhodli góly, dali sme ich šesť, to rozhodlo. Brankár zachytal vynikajúco, dobre sme bránili a dostali sme len dva góly, takže to rozhodlo. Dnes nám to tam popadalo, aj Peter Krieger dal všetky tri góle pekné, rozhodlo aj to, že sme boli disciplinované.“

Antti Karhula, hlavný tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Zvolen sa vrátil poriadne nabudený, ale tie chyby, ktoré sme napáchali v prvej tretine… niekoľko jednoduchých prihrávok nesmerovalo na čepeľ a súper to hneď potrestal. Tretí gól bol hneď po vhadzovaní, center si nepostrážil centra a potrestali nás za naše chyby. Bolo ťažké sa vrátiť do zápasu. Urobili sme si to po zbytočných chybách náročné. V piatom zápase musíme vyhrať. Vyspíme sa na to a zajtra sa vrátime, aby sme vymysleli ako v piatok zvíťaziť.“

Tipos extraliga – 4. zápas štvrťfinále play-off – 29.03.2022 – Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 2:6 (1:3, 0:1, 1:2)

Góly: 6. Urbánek (Berger, Björkung), 46. Tamáši (Crevier-Morin) – 4. Krieger (Leskinen, Osterberg), 8. Puliš (Viedenský, Zuzin), 14. Krieger (Kubka, Meliško), 21. Saracino (Kotvan, Puliš), 55. Krieger, 57. Puliš. Rozhodovali: Baluška, D. Konc st. – Stanzel, Gegáň – Beniač, vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše: Bubela – Roy, obaja 5+DKZ za hrubosť, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, 2497 divákov.

Stav série: 1:3

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Wenninger (21. Belányi) – Bačik, Cardwell, Crevier-Morin, Björkung, Bdžoch, Ďatelinka – Melcher, Berger, Urbánek – Michaud, Bubela, Fossier – Kabáč, Tamáši, Výhonský – Bača, Gabor, K. Jendroľ – Sojka

Zostava HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Kotvan, Hain, Diakov, Roy, Meliško, Kubka, Sládok – Zuzin, Viedenský, Puliš – Leskinen, Krieger, Osterberg – Jedlička, J. Mikúš, Saracino – Csányi, Marcinek, Török

Piaty duel tejto derby série odohrajú hokejisti Banskej Bystrice vo Zvolene, zápas je na programe v piatok 1. apríla. Úvodné buly prebehne o 18:00 h.