Polookrúhle výročie letného filmového seminára 4 živly v Banskej Štiavnici prinieslo návštevníkom okrem bohatej filmovej ponuky aj množstvo sprievodných akcií. Koncerty, diskusie s režisérmi, tvorivé work-shopy pre deti aj dospelých či šanca pre osamelých s niekým sa zoznámiť  a zamilovať sa.DSC02241

„Myslím, že s návštevnosťou môžeme byť spokojní, ľudia na filmy reagovali celkom dobre, aj keď tému láska samozrejme sprevádzalo množstvo návrhov na iné filmy, aké by sa dali premietnuť,“ povedala pre zvonline.sk organizátorka 4 živlov, Zuzana Očenášová. Samotnú tému tvorcovia zvolili práve kvôli ročníku, ktorý je symbolickým obdobím dospievania spojeným s prvými láskami. Očenášová pochválila aj Movie Dating, zoznamovacie podujatie, na ktorom sa podľa nej podarilo zoznámiť minimálne jednému páru. Ten potom získal fľašu vína a deku k premietaniu na amfíku.

Staré aj nové priestory

4 živly sa každý rok snažia priniesť niečo nové – tento rok sa im podarilo získať priestor Tabačky, starej továrne na tabak, kde mali návštevníci možnosť pozrieť si premietanie nemých erotických filmov spolu so živou hudbou kapely La3no Cubano. Premietanie potom pokračovalo zábavou až do skorých ranných hodín. Priestory prekvapili a mnohým sa spojenie industriálneho a umeleckého zapáčilo. Očenášová na otázku, či bude Tabačka v budúcnosti novým kultúrnym centrom, odpovedať zatiaľ nevedela.

DSC02194Väčšina filmov už klasicky lákala návštevníkov do kina Akademik, kaviarní alebo na amfiteáter. Kvôli počasiu sa piatkové outdoorové premietanie presunulo dovnútra, no búrka sa napokon nekonala. „Všade naokolo búrky boli, len v Štiavnici poriadne nespŕchlo,“ smiala sa Očenášová. Okrem piatku však počasie podujatiu prialo a zábava väčšinou končila až nadránom. V sobotu aj vďaka koncertu islandského dua Ósk & Brynja, ktoré vystúpilo v priestoroch Art Cafe. Islanďanky nehrali v Štiavnici prvýkrát, no ich éterická hudba a prejav prilákali aj tentokrát množstvo fanúšikov. Poslucháči obsadili všetky miesta na schodoch, múrikoch aj na zemi.

Novinkou na seminári boli masterclassy – diskusie s režisérmi: maďarským Kornélom Mundruczóm a českým Petrom Marekom. „Mysleli sme si, že by pre divákov mohlo byť zaujímavé, ako režiséri a tvorcovia vnímajú iné filmy,“ povedala na margo idey Očenášová. Seminár ponúkol návštevníkom aj filmy obidvoch tvorcov.

4 živly sa v nedeľu skončili a mieru zamilovaní bude možné hodnotiť až o rok, uzavrela s úsmevom Zuzana Očenášová.