V piatok 8. júna prišlo medzi deti do základnej školy pri nemocnici združenie folklórnych nadšencov zo Zvolena Fujarôčka moja – zvolenskí fujaristi.

Deti si v ich spoločnosti vypočuli väčšinou pastierske a zbojnícke piesne z Podpoľania. Spev doprevádzali členovia skupiny na fujarách a píšťalách, dokonca aj na drumbli. Mnohé z detí sa ešte s fujarou nestretli, a tak im vedúci skupiny Štefan Bányi do detailov porozprával o jej histórii.

Deti sa tak dozvedeli ako sa vyrába, ale aj ako sa cifruje, teda zdobí. Každý z fujaristov mal inú fujaru, inak znejúcu, inými ornamentmi zdobenú. Piesne z Podpoľania boli krásne, dokonca si deti mohli Ovečku Beličku zanôtiť spolu s nimi. Na záver fujaristi ukázali a popísali svoje bohato vyšívané kroje. Keďže medzi sebou mali aj dámu fujaristku, deti mali možnosť vidieť aj ukážku ženského kroja. Niektoré slová, ako stánka, brusliak, oplecko, gety či kabanica, museli fujaristi vysvetliť. Ku každej súčiastke pridali aj nejakú príhodu či povesť. Napríklad tú o krátkych detvianskych košeliach.