Stredajší podvečer na Zvolenskom zámku patril osobnostiam. Primátorka mesta Lenka Balkovičová udeľovala ceny a diskutovala s podnikateľmi.

Prítomní sa najskôr dozvedeli aspoň to najdôležitejšie z aktivít mesta za rok 2015. Dominovala rekonštrukcia starej radnice či jednotlivých ciest, oživenie komunikačných kanálov mesta či komunitného života. Neprehliadnuteľnými sa stali kultúrne podujatia. „Letné korzá, Fun zóna či Vianočná dedina prilákali do centra mesta veľký počet ľudí, určite v nich chceme pokračovať,“ uviedla zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.

_MG_4833Netradične bolo súčasťou takéhoto stretnutia aj slávnostné udelenie Ceny primátorky. Ušla sa laureátom v piatich kategóriách, pričom nadobudlo nielen slávnostný, no miestami aj veľmi dojemný charakter. Mnohí z prítomných neudržali slzy pri odôvodnení návrhu na ocenenie lekárov a sestričiek z Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny zvolenskej nemocnice. „Vďaka vám sú dvaja členovia rodiny stále medzi nami, vyhrali ste boj o ich život. Som vďačná, že sa takto staráte o občanov nášho mesta,“ uviedla navrhovateľka ocenenia z radov občanov. Cenu prebral primár Peter Časnocha, ktorý sa poďakoval svojim kolegom a zhodnotil, aká je ich práca náročná: „Vzhľadom na ťažký zdravotný stav nám mnoho ľudí zomiera, len niekoľko desiatok sa nám ich podarí vrátiť.“ Ich práca vzbudzuje obrovský rešpekt a vďaku.

Za dlhoročnú pomoc pri prevádzkovaní mestskej ľadovej plochy, za rozvoj výchovy a vzdelávania v oblasti nakladania s odpadmi, ekológie a za užitočnú spoluprácu bola ocenená spoločnosť Marius Pedersen. Zvolenský riaditeľ spoločnosti Jozef Pivka vyjadril svoje obrovské prekvapenie a naznačil ako to v ich firme funguje. Pôvodne dánska spoločnosť razí myšlienku, že by malo byť cťou platiť dane v krajine, v ktorej podniká. Aj finančnú odmenu súvisiacu s ocenením najskôr riadne zdania a následne ju rozdelia na tri časti. Jednu venuje centru na obnovu rodiny Dorka, druhú Charite sv. Alžbety a tretiu na niektorý z mestských projektov. O každoročnej finančnej podpore ľadovej plochy na námestí sa Pivka vyjadril, že pre ich spoločnosť má takýto spôsob sponzoringu obrovský význam, pretože sa tešia práve z podpory projektov, ktoré majú celospoločenský záber.

Za prínos v oblasti kultúry a komunitného života prebral z rúk primátorky ocenenie Jozef Klement. Dlhoročný podnikateľ, organizátor kultúrnych podujatí či autor Parku zabudnutých susedov a Pamätníka ušľachtilých duší sa primátorke poďakoval a prisľúbil spolupracovať s Mestom aj do budúcnosti. „Teším sa na stretnutie na ďalších kultúrnych podujatiach,“ zakončil svoju ďakovnú reč.

Vojtech Žilinčan svoju cenu preberal ako lekár – športovec, ktorý dlhé roky šíri dobré meno mesta aj za jeho hranicami. Pri poďakovaní uviedol, že ocenenie si zaslúžia všetci, ktorí mu počas dlhých rokov pomáhali. Príkladom je jeho chirurgická prax, kde by bez pomoci ľudí okolo seba mohol byť iba ťažko úspešný.

_MG_4857Zvolenčan Ján Hazucha je už celosvetovo známy ako skvelý maratónsky bežec v seniorských kategóriách. Vo svojich 72 rokoch má za sebou krásnu športovú kariéru, v nohách kilometre zo 100 maratónskych behov. Pri oceňovaní prejavil svoju typickú skromnosť: „Som dojatý, že som aj ja zaradený medzi týchto významných ľudí,“ vyslovil poklonu ostatným laureátom. Práve šport mu pomáhal v živote vyrovnať sa s náročnými situáciami a podľa vlastných slov sa mu mieni venovať aj naďalej.

Slávnostný večer ďalej pokračoval predstavením budúcich projektov mesta. Primátorka prítomných oboznámila s plánmi magistrátu na roky 2016 – 2018. Dôraz by mal byť kladený na pokračovanie rozbehnutých projektov rekonštrukcie Všešportového areálu a zmiernenie dopadov klimatických zmien, jednotlivé mestské časti majú k dispozícii až 500.000 eur, o ktorých použití rozhodnú samotní poslanci. Primátorka neobišla ani pálčivú otázku plavárne, ktorá je podľa nej „veľkou bolesťou“, ktorú sa Mesto bude snažiť vyriešiť. Napokon spomenula aj plány ďalšieho oživenia kultúry a turizmu a v neformálnej atmosfére pri čaši vína odpovedala na otázky prítomných.