Stredajší program 28. kola hokejovej Tipos extraligy priniesol pohronské derby medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Zatiaľ čo barani chceli ukončiť nelichotivú sériu štyroch prehier, rytieri chceli svojho rivala zdolať aj po štvrtýkrát v sezóne, čo sa im napokon podarilo.

Prvú vážnu príležitosť si na začiatku 4. minúty vypracovali Zvolenčania, ktorí pohrozili po Zuzinovej prihrávke na McPhersona a jeho následnej strele, ktorú ale zneškodnil Belányi. V nasledujúcich minútach prvej tretiny sa hral pomerne rýchly hokej, no gólové šance nepribúdali. Zmeniť to mohla prvá presilovka, ktorú mali k dispozícii barani. Tí si v početnej prevahe vypracovali dve sľubné príležitosti spomedzi kruhov, no Trenčan si poradil so strelami Misteleho aj Vybírala. Po 20 minútach tak platil bezgólový stav.

Skóre mohol v úvode druhého dejstva otvoriť McPherson, ktorý po pravej strane ušiel bystrickým obrancom až pred Belányiho, kde bol zvolenský útočník faulovaný a následne sa len ťažko dvíhal z ľadu po tvrdom náraze na mantinel. McPherson sa však napokon postavil k nariadenému trestnému strieľaniu, ktoré po bekhendovom zakončení premenil a poslal rytierov do vedenia. Bystričania mali v druhej polovici druhej tretiny k dispozícii dve presilovky, ktoré však na vyrovnanie nepretavili.

Brankár rytierov Trenčan si držal čisté konto až do 43. minúty, v ktorej sa barani strelecky presadili po ubránenom oslabení, keď Faško-Rudáš prihral od mantinelu Mistelemu a jeho strela švihom prepadla až za Trenčanov chrbát. Vyrovnaný stav platil len necelé 4 minúty. V 45. minúte Bystričania dvakrát faulovali a mužstvo Zvolena využilo presilovku 5 na 3 tesne pred jej uplynutím po presnej Halamovej dorážke puku, ktorý sa odrazil pred bránku od žŕdky po Nuutinenovej strele. Necelé dve minúty pred záverečnou sirénu sa od zadného mantinelu natlačil pred bránku Puliš, posunul puk voľnému Zuzinovi, ktorý poľahky spečatil stav na konečných 1:3.

Tipos extraliga – 28. kolo – 6.1.2021 – Zvolen

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Góly: 43. Mistele (Faško-Rudáš, Tamáši) – 22. McPherson (t.s.), 47. M. Halama (Nuutinen, Zuzin), 59. Zuzin (Puliš, R. Bondra).

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Gajan) – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Žiak, Ďatelinka (C), Demo, Ganz, Petrinec – Mistele, Tamáši, Faško-Rudáš – J. Sukeľ, D´aoust, M. Sloboda – Kabáč (A), Výhonský, Kriška (A) – Melcher, Vybíral (tréner – M. Chudý).

Zostava HKM Zvolen: Trenčan (Rahm) – Betker, Kotvan, Ivan, Melancon, Hraško (A), Kubka, Meliško – R. Bondra, J. Mikúš, Puliš (C) – McPherson, Zuzin (A), Nuutinen – Stupka, M. Halama, Kelemen – Marcinek, Jedlička, Tibenský – Kolenič (tréner – P. Oremus).

12 MHk 32 Liptovský Mikuláš, a.s. 26 3 0 2 21 60:131 8

Hokejisti Zvolena sa najbližšie predstavia v Košiciach, kde v piatok, 8. januára o 18.00 vykorčuľujú na stretnutie 29. kola Tipos extraligy proti domácim oceliarom.