V piatok, 2. októbra odštartovala nová sezóna hokejovej Tipos extraligy. Hneď na úvod bolo na programe prestížne pohronské derby, ktoré sa odohralo v rámci predohrávky 7. kola. Súboj Zvolena a Banskej Bystrice napokon zvládli lepšie domáci, ktorým vyšla najmä druhá tretina.

Prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali domáci, keď sa Puliš v 3. minúte natlačil z pravej strany až pred Gajana, ktorého však zblízka neprekonal. Zvolen mal po faule Misteleho zo 7. minúty k dispozícii prvú presilovú hru. V nej si hráči HKM vytvoril tlak, no vo finálnej fáze neboli dostatočne presní. Hostia mohli krátko po oslabení otvoriť skóre po brejkovej situácií dvoch proti jednému, v ktorej Sloboda prihrával Lamperovi a ten bol pri svojom zakončení do hornej žŕdky faulovaný.

Bystričania boli v presilovej hre nebezpeční, zavreli súpera v jeho obrannom pásme, no pozorného Rahma neprekonali. V závere prvej tretiny boli hostia nedisciplinovaní a Zvolenčania odohrali posledné 4 minúty prvej 20-minútovky v početnej prevahe, pričom si zahrali aj 45-sekundovú presilovku piatich proti trom. Barani však výborne bránili a podržal ich skvelý Gajan, ktorému pri strele McPhersona pomohla aj žŕdka. Mužstvá tak išli do šatní za bezgólového stavu.

Aj v druhej tretine sa hral rýchly hokej, tentokrát už aj s gólovým korením. Vedenia sa ako prví ujali Zvolenčania, keď v 27. minúte Marek Viedenský prihrával z osi ihriska pod seba na voľného Radovana Bondru, ktorý strelou k bližšej žŕdke prekonal Gajana. Barani hrali krátko na to presilovku a podarilo sa im v nej vyrovnať. Brejčák vysunul dlhou prihrávkou do útočného pásma Lampera, ten našiel prihrávkou voľného Misteleho, ktorý presnou strelou švihom vyrovnal na 1:1.

Gól v početnej prevahe strelili aj domáci po tom, čo v 36. minúte skončil Zuzinov nahodený puk od modrej čiary až v pravom hornom rohu Gajanovej bránky. Zvolen mohol ísť krátko na to do dvojgólového vedenie, no Kelemen nezakončil svoj samostatný únik presne a Puliš trafil z predbránkového priestoru len žŕdku. Tretí gól sa domácim podarilo streliť v  39. minúte po krásnej kombinácií, v ktorej McPherson prihrával zľava medzi kruhy Zuzinovi, ten akciu ešte vyšperkoval prihrávkou Nuutinenovi, ktorý na dvakrát dostal puk za bránkovú čiaru. Po druhej tretine tak Zvolen viedol dvojgólovým rozdielom.

Bystričania sa mohli vrátiť do zápasu v úvode tretieho dejstva, keď mali k dispozícii zvyšok presilovej hry po štvorminútovom vylúčení Hraška z konca prostrednej časti hry, no druhý gól v nej nepridali. Zvolenčania tak odolali a v pätici pridali štvrtý gól, keď v 44. minúte prudko vystrelil Hraško, puk sa od Gajana odrazil pred voľného Zuzina a ten pohodlne zvyšoval na 4:1. Hostia neznížili ani počas ďalšej presilovky, keď dobrú príležitosť nevyužil Mistele.

Zvolen mohol ísť v 49. minúte už do štvorgólového vedenia, no Puliš v nájazde nezakončil presne. Po vylúčení Kubku mali Bystričania 6 minút pred koncom k dispozícii ďalšiu presilovku, počas ktorej odvolali brankára, no domáci sa opäť ubránili. V závere zápasu sa baranom napriek veľkej snahe nepodarilo z výsledkom nič urobiť a Zvolen si tak postrážil trojgólový náskok a vstúpil do nového ročníka Tipos extraligy víťazne.

Tipos extraliga – predohrávka 7. kola – Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Góly: 27. R. Bondra (Viedenský, Puliš), 36. Zuzin (McPherson, Nuutinen), 39. Nuutinen (Zuzin, McPherson), 44. Zuzin (Hraško, McPherson) – 29. Mistele (Lamper, J. Brejčák).

Zostava HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Betker, Hatala, Ivan, Melancon, Hraško (A), Kubka, Meliško – Bondra, Viedenský, Puliš (C) – McPherson, Zuzin (A), Nuutinen – Stupka, J. Mikúš, Kelemen – Marcinek, Tibenský, Ďuriš – Chlepčok (tréner – P. Oremus).

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Gajan (Rabčan) – Žiak, Drew, Ďatelinka (C), Welsh, J. Brejčák, Petrinec, Biro – Mistele, Winquist (A), Lamper – M. Sloboda, Tamáši, Kabáč – Fafrák, Verbbek, Vašaš – Vybíral, Sojka, Kriška (A) (tréner – N. Javorčík).

Hokejisti Zvolena sa v 2. kole Tipos extraligy predstavia na domácom ľade, kde v utorok, 4. októbra o 18:00 privítajú Košice.