Hokejová Tipsport extraliga v utorok popoludní pokračovala zápasmi 3. kola. Na banskobystrickom zimnom štadióne bolo horúco – v derby si tu zmerali sily domáci „barani“ so zvolenským HKM. Aj keď to zo začiatku vyzeralo na jednoznačné víťazstvo domácich, záver tretej tretiny všetko zmenil. Viac bodov si tak po predĺžení a samostatných nájazdoch odnáša Zvolen.

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:4 sn (2:0, 1:1, 0:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 6. Bambúch (Jokila, Kubka), 16. Kolba (Kapuš, Jokila), 23. Češík (Kubka, Paľov) – 35. Trotcha (Ďaloga), 53. Slovák (L. Jurík, Brabenec), 59. Baláž (L. Jurík, Otčenáš), rozhod. nájazd: Brabenec

Zostavy tímov:

HC ’05 Banská Bystrica: Chorošun – Cebák, Cuník, Kolba, Haverinen, Kubka, Brňák, Bambúch – Kristoffersson, Češík, Kútny – J. Sýkora, Jokila, M. Kokavec – Marcinek, Kapuš, Paľov – Nemček, Heizer, T. Hričina

HKM Zvolen: Škrečko – J. Mucha, Juraško, Bronilla, Ďaloga, Hraško, Vantroba, Ťavoda, Šiška – Otčenáš, L. Jurík, V. Baláž – Marek Slovák, Šachrajčuk, Brabenec – Zuzin, Trochta, Škvaridlo – Leskovjanský, M. Jurík, Méry

Zápas sa na derby pomery rozbiehal pomalšie a na prvú pozornosti hodnú strelu sme si museli počkať až do piatej minúty, kedy Chorošun neisto zneškodnil strelu Škvaridla. Podobné šťastie nemal na druhej strane nerozohriaty Škrečko, ktorý inkasoval hneď prvý nebezpečný puk. Z ľavého kruhu sa presadil Bambúch. Následne sa predviedol domáci brankár, ktorý zneškodnil príležitosť rozbehnutého Slováka. Vyrovnanie mal na hokejke Milan Jurík, z medzikružia však minul bránu. V polovici stretnutia si Chorošun vyskúšal slovenský odzemok. Jeho netradičný zákrok, resp. pokus vyhnúť sa strele spoza brány, splnil svoj účel. Barani si opäť vybudovali tlak až v dvojnásobnej početnej výhode. Doposiaľ nízku efektivitu v presilovkách vylepšil gólom na 2:0 Kolba. Po prvej vyrovnanej tretine tak viedli domáci.

Úvod druhého dejstva začínal Zvolen presilovkou, no veľa vody nenamútil. Práve naopak. Po naskočení Kristofferssona späť do hry si takmer plný štadión zakričal gól po tretíkrát. Škrečok po sérii dobrých zákrokov na Češíkov bekhend nestačil, a „nulapäťky“ tak zdvojnásobili počet vsietených gólov v tejto sezóne. Dôkazom pohody „baranov“ bol aj individuálny prienik Jokilu, po neúspešnom zakončení však Fín fauloval, čo pre Zvolen znamenalo možnosť znížiť. Využiť sa však podarilo až nasledujúcu presilovku v 35. minúte. Trest za veľa hráčov na ľade potrestal strelou medzi Chorošunove betóny Trochta. Hra sa po góle opäť vyrovnala a roztiahla sa až k mantinelom, kde bolo možné sledovať množstvo osobných súbojov. Skóre sa však už nemenilo.

Prvé minúty tretej tretiny oba celky hľadali optimálne tempo. Hralo sa pozorne a s rozumom. Snaha, no zároveň bezmocnosť charakterizovala hru hostí. To prinieslo aj vylúčenia a 116-sekundovú dvojnásobnú presilovku „baranov“. Škrečok však s trojicou obetavých spoluhráčov tentokrát mohutnému búšeniu baranov do tých najzadnejších radov odolali. Odmenou hráčom spod Pustého hradu bolo zníženie. Po ľahkovážnom prístupe „nulapätiek“ v oslabení sa z gólu tešil aktívny Slovák. Barani sa až na pár momentov dopredu nehrnuli, skôr sa pokúšali vytláčať súpera mimo streleckých pozícií. To sa im stalo aj osudným. Necelé dve minúty pred koncom sa totiž Zvolenčania natlačili pred Chorošuna a v neprehľadnej situácii puk skončil až v bráne. Gól, ktorý poslal stretnutie do predĺženia, bol pripísaný Balážovi.

Predĺženie prinieslo podobný obraz ako úvod tretej tretiny. Na ľade sa v podstate nič nedialo a každá šanca mala od gólu ďaleko. Víťaza teda po prvýkrát v tejto sezóne určili až samostatné nájazdy. V nich o dvoch bodoch pre Zvolen rozhodol Brabenec.