Športový fanúšik na strednom Slovensku si nemohol predstaviť krajší záver kalendárneho roka ako hokejové derby medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Predchádzajúce tri tohtosezónne konfrontácie týchto dvoch celkov dopadli lepšie pre lídra extraligy, tentokrát však „barani“ pod Pustý hrad dotiahli všetky svoje zámorské posily na čele s Michalom Handzuš v zostave.

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Góly: 6. Lukáš Jurík (Škvaridlo, Mucha), 27. Peter Zuzin, 53. Škvaridlo (Chovan, Výborný), 60. Podkonický (Brabenec) – 40. Lamper (Češík). 52. Hudec (Stoner, Handzuš). Zápas vo Zvolene sledovalo 5 031 divákov.

HKM Zvolen - HC '05 Banská Bystrica, 30.12.2012Úvodné zostavy tímov:

HKM Zvolen: M. Šimko – P. Hraško, Juraško, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný – Méry, Ľ. Zuzin, Martin Ďaloga – Puliš, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – P. Zuzin, M. Jurík, Čanky

HC ’05 Banská Bystrica: Slipčenko – M. Richter, Stoner, Kubka, Bambúch, Novajovský, Biro, J. Predajniansky, Styk – M. Hudec, Handzuš, Tyrell – Glass, Heizer, Ján Sýkora – B. Jankovič, Češík, Juraj Sýkora – Marcinek, T. Zigo, Lamper

Práve oddýchnutý Handzuš bol prvým vylúčeným hráčom zápasu, čo domáci okamžite využili. Kombináciu Muchu a Škvaridla úspešne zakončil pri pravej žrdi Lukáš Jurík. Domáci mohli svoje vedenie potvrdiť i druhým gólom, tentokrát však Juríkova strela z prvej skončila na dobre postavenom Slipčenkovi, ktorý sa vyznamenal tiež pri strele Hraška. Na druhej strane klziska chladol Šimko, ktorého Banskobystričania zamestnávali len sporadicky. Najbližšie ku gólu mal Glass, no jeho zakončeniu v dobrej pozícii chýbala presnosť a razancia. Pohrozil tiež Lamper a tečovaná bola dobrá strela Novajovského, skóre sa však napriek týmto šanciam a opticky vyrovnanej hre už nezmenilo.

V úvode druhého dejstva sa pokúšali o rýchly gól hostia. Marcineka, Novajovského aj Juraja Sýkoru však Šimko vychytal. Zaútočili tiež „rytieri“, v presilovke najskôr súpera „vyšťavili“ neustálim tlakom, aby následne v plnom počte gólovo udreli. Tentokrát chyboval Stoner, ktorého prihrávku zachytil a presne vystrelil Peter Zuzin. Lukáš Jurík mohol pridať druhý gól v zápase niekoľko minút pred sirénou, keď Slipčenko v brejku hodil hokejku a rozhodca Konc nariadil trestné strieľanie. V ňom bol už hosťujúci brankár takmer prekonaný, zázračne však hroziacu katastrofu pre svoj tím nepripustil. HKM Zvolen - HC '05 Banská Bystrica, 30.12.2012Do konca druhej tretiny „barani“ predsa len zdramatizovali vývoj, v presilovke sa dostal k puku Lamper a prekonal ležiaceho Šimka.

Tretia tretina začala dvoma presilovými hrami Banskej Bystrice, tá sa však v tejto hernej činnosti trápila a Šimka výraznejšie nedokázala ohroziť. To sa jej podarilo až v plnom počte, no Tyrell osamotený pred brankárom domácich opäť nastrelil len domáceho gólmana. Viac než päťtisíc divákov sledovalo napínavý duel, ktorý ešte viac zdramatizoval v presilovke vyrovnávajúcim presným zásahom Hudec. Minútu po góle sa však nechal zbytočným odplácaním za čistý zákrok vylúčiť Češík a domáci si okamžite zobrali vedenie späť. Výborný, Chovan a Škvaridlo predviedli nádhernú kombináciu s úspešným zakončením posledného menovaného. Všetko vygradovalo pri odvolaní Slipčenka z brány a šiestich Banskobystričanov v útoku, no puk nakoniec poslal do opustenej brány Podkonický. Zbytočné pästné súboje v samom závere dodali derby už tradičný agresívny nádych. Na strane hostí sa do nich zapojili aj Kanaďania Glass a Tyrell.