ZVonline (KM), foto: Patriots | 14.4.2011

Foto: Zvolen Patriots, úspešný vstup do jarnej časti!

Americký futbal sa presadil aj na Slovensku a priaznivci tohto tvrdého športu si mohli vychutnať zápasovú atmosféru na umelej tráve vo Zvolene. Športovci zvolenského klubu amerického futbalu Zvolen  Patriots sa v nedeľu 10.apríla predstavili  na domácom ihrisku hneď v niekoľkých zápasoch. Herný systém je odlišný a nedá sa to porovnať s basketbalovými či futbalovými súťažami, kde sa kolá hrajú približne každý týždeň. Slovenská miniliga amerického futbalu bude prebiehať turnajovým spôsobom v mestách Zvolen, Nitra, Topoľčany, Smolenice a Bratislava, kde sa odohrajú záverečné súboje o zisk titulu majstra miniligy.

Zvolen Patriots – Smolenice Eagles 19:0

Zvolenčania odohrali počas nedele tri náročné zápasy. V prvom súboji s tímom Smolenice Eagles si udržali čisté konto a vyhrali 19:0. Pre domáci tím bolo dôležité aby našli ten správny recept na prekonanie obrany hosťujúceho tímu, vzhľadom na to, že nastúpili bez niekoľkých hráčov základnej zostavy. Aktéri sa spoliehali hlavne na kombinačné akcie po zemi. Silný vietor, ktorý počas celého víkendu fúkal ani nedával inú možnosť.

Zvolen Patriots – Žilina Warriors 36:6

Z pohľadu zvolenských futbalistov sa jednalo o zápas s jednoznačným priebehom. Žilinčania založili svoj klub pred necelým rokom, ale už teraz sa zapojili do slovenskej súťaže. To dokazuje, že americký futbal na Slovensku len napreduje a teší sa veľkej obľube. Na začiatku stretnutia hosťujúci hráči favorita zaskočili a pripísali si na konto aj touchdown. Bol to však prvý a posledný touchdown „Kúzelníkov“ v zápase a tím z kráľovského mesta si pripísal na konto  ďalšie víťazstvo.

Zvolen Patriots – Trnava Bulldogs 15:15

Úvodné zápasy ako zahrievacie kolá a teraz prišiel na rad vyrovnaný súboj s odvekým  rivalom Trnava Bulldogs. Podľa vedenia zvolenského tímu klub vznikal súbežne so Zvolen Patriots, odohrali už veľa priateľských zápasov, tak preto tá rivalita. Nevýhodou pre Patriots bol fakt, že mali v nohách predchádzajúce dva zápasy a hráči Trnavy boli viac oddýchnutí. Ale považuje sa to aj za výhodu z dôvodu zohratosti tímu, takže východisková pozícia bola rovnaká. Treba však spomenúť fakt, že veľa hráčov nebolo trénerovi Alanovi Kosniovskému k dispozícii z dôvodu hosťovania v klube Ostrava Steelers. Úvodné minúty patrili Bulldogs, kedy sa im po prepracovaní až k endzóne domáceho tímu podarilo pohotovo skórovať. Lídrom bol reprezentačný wide receiver M. Katunic a quaterback R. Urban.  Zvolenčania zareagovali na priebeh zápasu, ale vyrovnať sa im nepodarilo (dotiahli sa len na rozdiel 1 bodu -skóre 6:7 v prospech Trnavy). Obrat v zápase nastal po vydarenom safety v endzóne  hosťujúceho mužstva kedy Zvolen otočil na 8:7. V závere prvého polčasu sa Patriots  dokonca podarilo zvýšiť na 15:7 vďaka vydarenej behovej akcii a potvrdeniu za jeden bod. Druhé dejstvo sa nieslo v taktickom duchu a v snahe Bulldogs čo najrýchlejšie vyrovnať. Znížiť na 15:13 sa podarilo M. Katunicovi tesne pred koncom zápasu. Voľba potvrdenia pre Trnavu bola jasná, museli hrať na 2 body. Osud do vlastných rúk zobral quaterback R. Urban a podarilo sa mu vbehnúť do endzóny domáceho tímu. Zvolenčania už nemali síl ani čas na zvrat a preto sa rozišli s Bulldogs konečným výsledkom 15:15

Ohlasy domáceho trénera Alana Kosniovského boli prevažne pozitívne  a jeho dojem s výkonu Zvolen Patriots bol veľmi dobrý. Vyzdvihol len mierne zaváhanie v zápase so Žilinou, kde Zvolenčania súpera na chvíľu podcenili. Pochvalu udelil hre offens line, ktorá sa musela zohrať za necelých 24 hodín a výkon  predviedli kvalitný. Verí však, že tvrdou a systematickou prácou sa nakoniec Zvolen Patriots dočká vytúženého boja o titul majstra miniligy. Po vyčerpávajúcom troj zápase sa však hráčom poďakoval za predvedený výkon a ďakuje aj fanúšikom, že si našli cestu na štadión a prišli povzbudiť svojich hráčov.

Ďalšie kolo prebehne 22.apríla 2011 v Nitre na štadióne FC Nitra.

Fotogaléria