Zvolenské kultúrne centrum a mesto Zvolen aj tento rok v závere mája nadviazali na každoročnú tradíciu a usporiadali Dni mesta Zvolen. Mesto pod Pustým hradom si ním každoročne pripomína aj výročie obnovenia mestských privilégií.

Kráľ Belo IV. ich Zvolenu obnovil pred 774. rokmi, v roku 1243. Nadviazal tak na ešte predchádzajúce potvrdenie štatútu osady na mieste dnešného Zvolena, ktoré siaha ešte ďalej – do roku 1238. Historické udalosti si však vo Zvolene spravidla pripomíname najmä pri okrúhlych výročiach. Tohtoročné mestské oslavy sa niesli najmä v duchu zábavy.

Na Námestí SNP bol od piatkového dopoludnia otvorený jarmok ľudových remesiel, nechýbali stánky s občerstvením a program na pódiu. V piatok sa deň niesol aj v znamení vzdelávania, spoznávania a prevencie, vďaka stánkom rozličných organizácií pôsobiacich v meste.

Na pódiu sa v piatok predstavili napríklad dychovka Zvolenská kapela, mažoretky, folklórne či tanečné súbory. Večer vystúpil napríklad spevák Tomáš Bezdeda či Queenmania a kapela ZH Band. V sobotu program doplnili vystúpenia zvolenských fujaristov, detí zo SZUŠ Quo Vadis či detský folklórny súbor Huncútik, ale napríklad aj vystúpenie pop operného tria La Goia či kapely Wasabi Circus.

Práve na hudobný program sa či už na miest i v internetových diskusiách zniesla vlna kritiky, keďže ten zďaleka neoslovil všetkých. Isté však je, že aj tohtoročné Dni mesta vytiahli Zvolenčanov do ulíc a spríjemnili posledný májový víkend. Na ten potom v nedeľu dopoludnia nadviazali aj predčasné oslavy Dňa detí na námestí i Pustom hrade.