Od piatku do nedeľného rána trvali veľkolepé oslavy 770. výročia obnovenia mestských privilégií mesta Zvolen. Množstvo hostí, zvučných mien z kultúry aj politiky poctilo Zvolen svojou návštevou, ale hlavne obrovské množstvo Zvolenčanov, ktorých na námestie prilákal bohatý program.

BBO_7779Už od piatkového poludnia si Zvolenčania mohli skrátiť čakanie na hlavný program v Parku Ľudovíta Štúra, kde odštartoval jarmok ľudových remesiel. O šiestej sa už pohol slávnostný historický sprievod na čele s kráľom Belom IV., v závese s primátorom Miroslavom Kuseinom, predsedom samosprávneho kraja Vladimírom Maňkom a prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom. Za nimi defilovali rytieri z Pustého hradu, bubenícky pochod a hostia z partnerských miest. Sprievod uzatvárali členovia ľudových súborov.

Nasledoval program na hlavnej scéne, kde herci z Divadla Jozefa Gregora Tajovského zahrali odovzdávanie mestských privilégií kráľom Belom IV. dedine Zvolen pred 770. rokmi. Po BBO_8038pozdravoch partnerských miest sa masa ľudí v sprievode bubeníckeho pochodu, presunula na malú scénu, kde svoje organické predstavenie Archa predviedli členovia poľského Teatr Ósmego Dnia. Pozoruhodný audiovizuálny zážitok plný hudby a ohňa vyvrcholil priplávaním samotnej veľkej archy na zvolenské námestie.

Pre mnohých zlatý klinec celých osláv, česká legenda Olympic, naplnila námestie tesne po desiatej, aby odohrala všetky svoje najznámejšie hity.

BBO_8296Sobotný program odštartoval už predpoludním jarmokom, programom pre deti v parku, prehliadkou veteránov a na hlavnej scéne sa počas celého dňa odprezentovalo množstvo umeleckých súborov nášho mesta. Popoludní oslávila svoje prvé narodeniny aj zvolenská Europa, kam prišla svoje piesne odspievať mladá hviezda Celeste Buckingham, nechýbali ani stále veľmi populárni hokejoví majstri.

BBO_8372Najväčším ťahákom bol opäť večerný program na hlavnej scéne s Petrom Lipom a Milanom Lasicom, po ktorých predviedli ukážky zo svojich hier členovia DJGT a po nich sa už doslova nabité námestie dočkalo jednej z najpopulárnejších kapiel súčasnosti Desmod z Nitry. Ohňostroj a nočné Square dance už bolo len bodkou za naozaj vydarenými oslavami mesta.