Po dvoch výhrach v Bratislave mali hokejisti HKM Zvolen v stredu na domácom ľade k dispozícii prvý mečbal. Zverenci trénera Petra Oremusa tak mohli v piatom zápase semifinálovej série rozhodnúť a postúpiť do vytúženého finále. Z tohto duelu vám prinášame aj bohatú fotogalériu.

Už v 1. minúte musel brankár hostí Gudlevskis zasahovať, keď podržal svoj tím pri šanci Viedenského. Krátko na to vybojoval pri mantineli puk McPherson, ktorý našiel pred bránou Kelemena, no útočník Zvolena nezakončil presne. Po vylúčeniach Sersena a Meszároša hrali Zvolenčania od polovice 12. minúty 61-sekundovú presilovku piatich proti trom. Rytieri si v nej vypracovali tlak a viaceré dobré strelecké príležitosti, no svoje kombinácie nedokázali úspešne zakončiť. Po faule Tibenského hrali zas domáci vo štvorici, no aj tak pohrozili, keď Kelemenovu strelu spoza obrancu musel Gudlevskis vyraziť. V závere prvej tretiny sa zas ocitol vo veľkej šanci Bondra, ktorý sám pred bránou blafákom na brankára Slovana nevyzrel. Mužstvá tak išli do šatní za bezgólového stavu.

Keďže v závere prvej 20-minútovky sa proti pravidlám previnil Valach, zverenci Petra Oremusa hrali na začiatku druhého dejstva v početnej prevahe. Presilovky ale Zvolenčanom nevychádzali podľa predstáv. V 23. minúte hral Kundrík nebezpečne so zdvihnutou hokejkou a počas jeho 4-minútového trestu fauloval aj Rapáč. Rytieri tak hrali ďalšie 2 minúty v početnej prevahe o dvoch hráčov, no opäť napriek veľkému tlaku neotvorili skóre. Belasí takmer trestali, keď sa po návrate z trestnej lavice dostal do šance Rapáč a zasahovať musel brankár domácich Rahm. Mužstvo Slovana napokon otvorilo skóre v 38. minúte, keď využilo presilovú hru po Gašparovej presnej strele z prvej z priestoru pravého kruhu. Zvolenčania však stihli odpovedať ešte do prestávky. V 39. minúte vystrelil od modrej Meliško a puk sa od obrancu belasých Maiera odrazil za Gudlevskisov chrbát.

Mužstvá tak vstupovali do tretej tretiny za vyrovnaného stavu 1:1 a z ich hry už bolo cítiť, že každý gól môže výrazne ovplyvniť celú sériu. V 48. minúte faulovali hostia po šiestykrát, no rytieri sa v početnej prevahe opäť nedokázali gólovo presadiť, hoci zatlačili hostí v pásme a trafili aj konštrukciu bránky. Podobne ako počas celého zápasu, aj v závere riadneho hracieho času mali herne navrch Zvolenčania, ktorí však vytúžený postupový gól do konca 60. minúty nestrelili. Po tretíkrát v sérii tak prišlo na rad predĺženie.

V ňom boli blízko k rozhodnutiu zápasu hráči Slovana. V 66. minúte najprv Rahm vyrazil strelu spomedzi kruhov a následne vytiahol zákrok zápasu proti dorážke Bortňáka. Krátko na to mal zas gól na hokejke Zigo, no útočník hostí minul odkrytú bránku. Belasích tieto nevyužité šance napokon stáli možnosť zdramatizovať sériu. V 68. minúte Puliš po svojej strele dokorčuľoval k puku za bránku, prihral pred bránkovisko, kde Mikko Nuutinen rutinérsky zamiešal puk, vykúpal Gudlevskisa a zakončil do odkrytej časti bránky. Fínsky útočník tak v predĺžení rozhodol o postupe rytierov do finále Kaufland play-off Tipos extraligy.

Tipos extraliga – Kaufland play-off – semifinále – 5. zápas – 21. 4. 2021 – Zvolen

HKM Zvolen – HC Slovan Bratislava 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 – 1:0)

Góly: 39. Stupka (Meliško, McPherson), 68. Nuutinen (Puliš) – 38. Gašpar (Meszároš, O´Donnell). Konečný stav série: 4:1.

Zostava HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Betker, Kotvan, Ivan, Meliško, Hraško (A), Hatala – R. Bondra, J. Mikúš, Kelemen – McPherson, Puliš (C), Nuutinen – Zuzin (A), Viedenský, Stupka – Marcinek, Tibenský, Kolenič – Jedlička (tréner – P. Oremus).

Zostava HC Slovan Bratislava: Gudlevskis (Parks) – Meszároš (A), Štajnoch (A), Sersen (C), Ališauskas, Maier, Brodzinski, J. Valach, Beňo – Gašpar, Harris, O´Donnell – Ranford, Zigo, Šišovský – Rapáč, Bortňák, T. Matoušek – Lukošík, Urbánek, Kundrík (tréneri – R. Döme, M. Bažány).