Obyvatelia mesta Zvolen i jeho návštevníci, pozorne sledujú výstavbu I. etapy EUROPA SHOPPING CENTER Zvolen v centre mesta. Stavba očividne rastie a spoločnosť Europa SC,a.s., ktorá je investorom, má už podpísané skoro všetky zmluvy s budúcimi prenájomcami. Termín otvorenia nákupno – zábavného centra, tak ako prisľúbil Peter Valach, generálny manažér a konateľ spoločnosti VAV invest, Banská Bystrica, ktorá je jedným z akcionárov, je 1. jún tohto roka. Garantuje to aj druhý akcionár, ktorým je dodávateľská stavebná spoločnosť Ingsteel, a to predovšetkým dobrým postupom stavebných prác.

„Máme zmluvy na takmer všetky plochy v obchodnom centre, čo je takmer takmer 12 tisíc metrov2, zhruba 1100 m2 plochy na prízemí bude mať k dispozícii spoločnosť TESCO Stores, asi 600 m2 pripadne pobočkám bánk, o ďalšiu plochu majú záujem módne značky, klenotníctva, parfumérie a iné. Kupujúci tu nájdu aj značky, ktoré budú v tomto regióne novinkou,“ uviedol Peter Valach.

Predpokladá sa, že prácu v celom objekte by mohlo nájsť priamo asi 200 ľudí, ďalších 100 v nadväzujúcich službách. V tejto I. etape budú odovzdané aj kinosály, tak ako sa spoločnosť zaviazala poslancom a vedeniu mesta, aj keď to znamenalo v prípravnej fáze zdržanie stavby a jej vyššiu cenu. Celkové náklady I. etapy sú zhruba 25 miliónov Eur a pre II. etapu približne 20 miliónov Eur. Celkovo tak náklady na výstavbu EUROPA SHOPPING CENTER Zvolen budú okolo 45 miliónov Eur.

„Skelet budovy je hotový, montujú sa nosné oceľové konštrukcie ako podklad na opláštenie budovy“, vysvetľuje Slavomír Valach, stavebný manažér investora. „Na streche sa už dokončujú kinosály, montujú sa rozvody vzduchotechniky. Pracuje sa aj vo vnútri budovy, kde sa pripravujú rozvody ústredného kúrenia, chladenia, hasiace systémy, slaboprúd, ale aj voda a kanalizácia. Do konca januára 2012 by mala byť budova uzavretá, do 15. marca sa počíta s finálnym opláštením budovy. Pred Vianocami sme pripravili aj vnútorné osvetlenie stavby tak, aby sme od januára mohli pracovať vo viacsmennej prevádzke,“ doplnil.

Od 10. decembra sa začali búracie práce v bývalom areáli mliekární. Do konca januára 2012 by mala byť plocha vyčistená a do konca marca tu bude nové parkovisko pre viac ako 500 áut, ktoré výrazne pomôže parkovaniu v centre mesta Zvolen. Podzemné parkoviská budú aj v oboch obchodných centrách ESC I. a ESC II. Postupne by mal k nim pribudnúť i parkovací dom.

Investor už teraz rokuje o ďalších krokoch v súvislosti s II. etapou výstavby Europa SC vo Zvolene s vedením mesta. Niektoré súvisiace stavby, dlažba okolo centra, budú pripravené skôr, už v tejto prvej fáze tak, aby sa vyšlo v ústrety potrebám občanov mesta. II. etapa EUROPA SC by mala byť hotová začiatkom roka 2013.

Záujemcovia o postup prác si môžu pozrieť najnovšie fotografie z výstavby Europa SC I. na webovej stránke europazv.sk.