Dnes vo Zvolene vznikol prvý prírodný cintorín na Slovensku, dostal názov Záhrada spomienok. V zahraničí ide o bežnú vec, na Slovensku je to rarita. 

Prírodné cintoríny sú miesta, kde je možné rozlúčiť sa so zosnulými pod šírym nebom. Na rozdiel od klasických cintorínom, na aké sme zvyknutí, sú bez klasických náhrobných kameňov. Na pochované celé telá, alebo spopolnenéh telesné zostatky sa vysádzajú rastliny. Jeden takýto vznikol aj na cintoríne na Zlatom potoku. „V Záhrade spomienok sa prepája úcta k prírode, s úctou k ľudom. Vo vyhradenej časti zvolenského cintorína sa bude pochovávať v rozložiteľných urnách pri kvetinových záhonoch, či pri koreňoch stromov. Jedinečné obrady poslednej rozlúčky, ktoré môžu byť tak civilné, ako aj cirkevné, budú prebiehať pod šírym nebom,“ hovorí členka združenia Živica Andrea Uherková, ktorá za projektom stojí.

Klasické sviečky, kahance, či svietniky na tomto cintoríne budete hľadať márne. „Na klasických cintorínoch vytvárame neuveriteľné množstvo odpadu. Či už ide o umelohmotné kahance, vence, či živé kytice. To sa na tomto cintoríne nestane, keďže jediné miesto, kde sa sviečky môžu zapáliť je v obradnom mieste, kde sa sviečky kladú do vody,“ doplnila spoluzakladateľka Monika Suchánska.

Prvý prírodný cintorín na Slovensku vybudovalo Centrum etickej a environmentálnej výchovy Živica, Andrea Uherková a Monika Suchánska, absolventky Sokratovho inštitútu.  Zriaďovateľom Záhrady spomienok je Živica v spolupráci so spolkom Ke Kořenum, ktorý založil v Českej republike prvý prírodný cintorín Les vzpomínek. Vznik prírodného cintorína vo Zvolene bol možný aj vďaka ideovej podpore Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene a najmä mesta Zvolen. Finančne ho podporila nadácia Ekopolis.