Dňa 8. decembra 2011 od 17,00 hod. sa konala vernisáž výstavy MAPY v Stĺpovej sieni Zvolenského zámku. 

Na úvod vernisáže sa s pekným kultúrnym programom predstavili žiaci súkromného konzervatória zo Zvolena. Kurátorky výstavy Daniela Čarná z Galérie mesta Bratislavy  a Lucia Gregorová zo Slovenskej národnej galérie prítomným priblížili témy, nástroje a históriu vzniku vystavovaných diel. Na výstave sú prezentované diela slovenských autorov  z obdobia rokov 1960 – 1989. Na výstave si môžete pozrieť diela  autorov: Milan Adamčiak, Peter Bartoš, Juraj Bartusz, Stano Filko, Daniel Fischer, Jozef Jankovič, Michal Kern, Július Koller, Otis Laubert, Juraj Meliš, Rudolf Sikora, Dezider Tóth, Kamil Varga.

Výstava je výberom z medzinárodného projektu MAPY – umelecká kartografia v strede Európy 1960 – 2011, ktorý vznikol v spolupráci Slovenskej národnej galérie a Galérie mesta Bratislavy. Projekt mal preméru v Mirbachovom paláci GMB a vo Vodných kasárňach SNG v Bratislave. K výstave vyšiel plnofarebný katalóg, koncipovaný ako atlas umeleckých máp s odkazmi, témami a návodmi na ich možné čítanie. Katalóg si na výstave môžete zakúpiť.

Výstava predstavuje diela slovenských autorov, ktoré využívali stratégie umeleckej kartografie v kresbách, grafikách, objektoch a vo fotografii. Na predstavených dielach možno sledovať uvažovanie umelcov o hraniciach, obmedzeniach, ale aj spôsoboch ich prekračovania či redefinovania, tvorivé ovládnutie sveta zmenami mierky či pozícií štátov a kontinentov na mape. Autori zaznamenávajú v umeleckých mapách aj svoje zážitky z fyzickej prítomnosti v krajine, stopy vlastnej existencie. Umelecké mapy sú aj nástrojom mentálnych kartografií. Metaforická povaha mapy poskytuje nekonečné variácie autorského vyjadrovania v znakových systémoch individuálnych mytológií, hľadanie strateného raja, objavovanie bájnych krajín a zakladanie ideálnych štátov či snívanie o vesmíre. Každý z autorov však vyznačil svojím zápisom predovšetkým vlastné súradnice na mape.

A ako bolo uvedené v jednom citáte od Beryla Markhama na výstave: Mapa ti vraví: „Pozorne ma čítaj, trpezlivo ma nasleduj, nepochybuj o mne.“ Hovorí: „Ja som zem v dlani tvojej ruky.Bezo mňa si sám a stratený.“A skutočne si. Ak by sa všetky mapy na tomto svete zničili a rozplynuli konaním nejakej zlej moci, každý človek by opäť oslepol, každé mesto by sa odcudzilo svojmu susedovi, každý orientačný bod v krajine by sa stal nezmyselnou smerovou tabuľou, ukazujúcou nič.

Výstavu si môžete pozrieť od 9. decembra 2011 do 22. januára 2012.